Presne tri roky po tom, čo bol covid-19 prvýkrát vyhlásený za núdzový stav ohrozenia zdravia obyvateľstva s medzinárodným dosahom (PHEIC), prichádza Svetová zdravotnícka organizácia s verdiktom, že sa stále jedná o globálnu zdravotnú hrozbu.
Generálny riaditeľ WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, súhlasí s rozhodnutím výboru, že koronavírus naďalej predstavuje riziko.
Vyjadrenie prichádza v čase, kedy sa krajiny čoraz viac zaoberajú tým, ako pokročiť z akútnej fázy pandémie ďalej, napríklad v Spojených štátoch zvažujú zaviesť každoročné posilňujúce dávky vakcín.
Výbor Svetovej zdravotníckej organizácie však zistil, že celosvetovo stále vysoký počet ľudí umiera na covid-19 v porovnaní s inými infekčnými respiračnými chorobami.
V krajinách s nízkymi a strednými príjmami nie je k dispozícii dostatočný počet vakcín a nástup nových variantov koronavírusu vnáša do vývoja pandémie značnú mieru neistoty.
Avšak, pandémia už nepredstavuje rovnakú hrozbu, ako keď sa v roku 2020 rozšírila ako požiar po celej zemeguli.
Výbor WHO túto skutočnosť uznal a povedal, že kríza sa možno blíži k bodu obratu, avšak dodal, že je nepravdepodobné, že by bolo možné vírus úplne odstrániť z ľudských a zvieracích rezervoárov.
Riaditeľ WHO zatiaľ požiadal krajiny, aby pokračovali v očkovaní ohrozených skupín, pracovali na zlepšení vykazovania údajov, liečili nakazených a naďalej čo najviac testovali obyvateľov.
Seth Berkley, generálny riaditeľ vakcinačnej aliancie Gavi, uviedol: „Aj keď svet urobil za posledné dva roky pozoruhodný pokrok, keď implementoval najväčšiu a najrýchlejšiu globálnu očkovaciu látku v histórii, nemôžeme si dovoliť byť spokojní."