Informáciu ČTK potvrdil výkonný riaditeľ spoločnosti Westinghouse v ČR Pavel Janík. Kontakt s firmou ČTK potvrdili aj ministerstvá financií a priemyslu, ktoré spoločnosť oslovila s ponukou. Westinghouse už podobný model využíva v Bulharsku a v Británii.

„Môžem potvrdiť, že vedenie našej spoločnosti poslalo ponuku. Sme pripravení diskutovať s českou vládou o modeloch financovania výstavby jadrových elektrární, ktoré sú uplatňované pri rozvoji projektov elektrární AP1000 vo Veľkej Británii a v Bulharsku,“ povedal ČTK Janík.

Energetická spoločnosť ČEZ zrušila tender na dostavbu dvoch nových blokov JE  Temelín tento rok v apríli. Hlavným dôvodom bolo neposkytnutie finančnej garancie zo strany štátu. Odhady nákladov na dostavbu elektrárne sa pohybovali medzi 200 až 300 miliardami korún (7,3 až 11 miliárd eur). O tom, že by sa priamo na projekte výstavby nových jadrových blokov finančne podieľal niekto z uchádzačov, sa vtedy neuvažovalo.

V Bulharsku sa Westinghouse podieľa na rozšírení JE Kozloduj. Podľa dohody z tohtoročného augusta by spoločnosť mala získať 30 percent v podniku Kozloduj NPP, dcérskej firme Kozloduj pre výstavbu nových jadrových reaktorov. Westinghouse dodá Bulharom pre nový blok všetky zariadenia, projekčné a inžinierske práce a palivo.

V Británii v júni získala japonská spoločnosť Toshiba ako majoritný akcionár Westinghouse 60-percentný podiel v jadrovej spoločnosti NuGeneration Ltd. Tá pripravuje výstavbu troch jadrových reaktorov Westinghouse v lokalite Moorside. Elektráreň by podľa plánu mali uviesť do prevádzky v roku 2024.

„Ministerstvo financií informovalo spoločnosť Westinghouse Electric Company, že na úrovni ministerstiev existuje pracovná skupina, ktorá pripravuje celkovú stratégiu ďalšieho rozvoja civilného jadrového programu v ČR. Táto problematika je však primárne v gescii ministerstva priemyslu,“ oznámil ČTK Michal Žurovec z tlačového oddelenia Ministerstva financií ČR. Kontakt s firmou potvrdilo i ministerstvo priemyslu.

„Ministerstvo túto informáciu v rámci prípravy jadrovej stratégie privítalo, rovnako ako informácie od všetkých ďalších firiem, ktoré rozvíjajú jadrovú energetiku,“ uviedol Miroslav Kynčl z tlačového odboru Ministerstva priemyslu a obchodu ČR.

Okrem spoločnosti Westinghouse sa v zrušenom temelínskom tendri zúčastnilo aj česko-ruské konzorcium MIR.1200. Ďalšieho uchádzača, francúzsku Arevu, ČEZ z tendra vyradil s poukázaním na závažné nedostatky v predloženej ponuke.

O dostavbe jadrových zdrojov sa napriek zrušeniu tendra ďalej uvažuje. Napríklad minister priemyslu Jan Mládek v júli povedal, že dostavba by sa mohla rozdeliť medzi obe české jadrové elektrárne a okrem jedného nového bloku v Temelíne by mohol byť postavený aj piaty blok v Dukovanoch.

Svoj záujem zúčastniť sa v prípadnom novom tendri už deklarovala kórejská spoločnosť Kepco alebo čínska strana. Rozhodnutie o novom konaní však zatiaľ nepadlo. Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš ČTK povedal, že firma čaká na Komplexný plán rozvoja jadrovej energetiky, ktorý by mala česká vláda predstaviť do konca roka.