Čínska spoločnosť Semiconductor Manufacturing International (SMIC) použila na výrobu pokročilého procesora do smartfónov zariadenie od holandského výrobcu ASML Holding, čo znepokojilo Washington, píše Bloomberg. Môže to znamenať, že vývozné obmedzenia uvalené na najcennejšiu technologickú spoločnosť v Európe mohli prísť príliš neskoro na to, aby zastavili čínsky pokrok vo výrobe čipov.

ASML to odmietla komentovať. Akcie firmy klesli v Amsterdame až o 2,1 percenta a obchodovali sa o 0,6 percenta nižšie na úrovni 558,5 eura za kus.

Spojené štáty spolupracujú s Japonskom a Holandskom, aby zabránili Číne v prístupe k pokročilej polovodičovej technológii, ktorá je potrebná aj na výrobu čipu do Huawei Mate 60 Pro. Napriek týmto obmedzeniam spoločnosť Huawei v auguste prekvapila svet, keď v tichosti predstavila svoj nový smartfón s funkciami 5G a špičkovým procesorom. Čip napriek snahám Washingtonu vyrobila spoločnosť SMIC, čo dokazuje jej výrobné možnosti ďaleko za hranicami.

Kľúčovú úlohu v globálnom dodávateľskom reťazci čipov má holandský ASML. Získal monopol na produkciu pokročilých fotolitografických strojov využívajúcich technológiu extrémneho ultrafialového žiarenia (EUV), ktoré sú nevyhnutné pri výrobe najmodernejších čipov. V dôsledku exportných obmedzení však nikdy nemohol svoje EUV stroje vyviezť do Číny. Menej pokročilé modely pracujúce s technológiou hlbokého ultrafialového žiarenia (DUV) však možno prerobiť pomocou depozičného a leptacieho zariadenia. Proces je oveľa drahší ako použitie EUV, čo sťažuje pozíciu v konkurenčnom trhovom prostredí.

Vláda v Pekingu je však vláda ochotná znášať značnú časť nákladov na výrobu čipov. Čínske spoločnosti už roky legálne zhromažďujú DUV zariadenia – najmä po tom, čo Spojené štáty vlani zaviedli kontroly exportu. Spoločnosť ASML zatiaľ smie vyvážať produkty DUV do Číny, ale od januára to už platiť nebude.

Podľa prezentácie pre investorov, ktorú ASML zverejnila minulý týždeň, zaznamenala spoločnosť v tomto roku nárast obchodov s Čínou, keďže tamojší výrobcovia čipov zvýšili objednávky. Čína predstavovala 46 percent tržieb ASML v treťom štvrťroku v porovnaní s 24 percentami v predchádzajúcom štvrťroku, v prvom to bolo len osem percent. Nové Nariadenia, ktoré administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila tento mesiac, obmedzia aj vývoz DUV.

Generálny riaditeľ ASML Peter Wennink sa verejne postavil proti opatreniam a varoval, že môžu povzbudiť Čínu, aby vyvinula konkurenčnú technológiu. „Čím viac ich budete držať pod tlakom, tým je pravdepodobnejšie, že svoje úsilie zdvojnásobia,“ povedal v januárovom rozhovore pre Bloomberg News.

Holandská ministerka zahraničného obchodu Leisje Schreinemacherová sa však domnieva, že Európska únia by mala zohrávať väčšiu úlohu v diskusiách s USA o kontrole vývozu citlivých technológií. Potvrdila, že túto otázku spolu s premiérom Markom Ruttem nastolia aj v Bruseli.

Ďalšie dôležité správy

Oliver Llaneza Hesse
Neprehliadnite

Čína obmedzila export grafitu. Obchodná vojna so Západom o elektromobily pokračuje