Administratíva Joea Bidena umožní Ukrajine používať americké nášľapné míny, aby jej pomohla spomaliť postup Ruska vo vojne, oznámil tamojší minister obrany Lloyd Austin. Rozhodnutie Washingtonu o použití protipechotných mín nasleduje po zmene ruskej taktiky. Ruská armáda už niekoľko mesiacov pomaly postupuje v Doneckej oblasti a približuje sa k strategickému mestu Pokrovsk.

Charitatívne organizácie a aktivisti dlhodobo kritizujú používanie nášľapných mín ako nebezpečenstvo pre civilistov, často aj dlhé roky po skončení bojov. Lloyd Austin s ich kritikou nesúhlasí. „Míny, ktoré by sme im chceli poskytnúť, by neboli trvalé, vieme kontrolovať, kedy sa samy aktivujú, kedy sa samy odpália, a preto sú nakoniec oveľa bezpečnejšie ako tie, ktoré si sami vyrábajú.“ Rozbuška v takomto type mín je aktivovaná batériou, po jej vybití nie sú míny schopné vybuchnúť, a preto sú pre civilistov bezpečnejšie. Spojené štáty už dodávajú Ukrajine protitankové míny. Protipechotné míny používa aj ruská armáda a Ukrajina si v súčasnosti vyrába vlastné.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 archív Schwesing - Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 protivzdušný raketový systém Patriot nemeckej armády sa nachádza na vojenskom letisku  vojenského letiska v Schwesingu, spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na severe Nemecka. Nemecko dodalo Ukrajine protivzdušný raketový systém Patriot, ktorý jej prisľúbilo na obranu proti ruským útokom. Vyplýva to z nového zoznamu nemeckej vojenskej pomoci Kyjevu. TASR informácie prevzala v stredu od agentúry DPA a stanice CNN. FOTO TASR/DPA 

A
Neprehliadnite

Ukrajina bude môcť americkými raketami zasahovať ciele v Rusku