Väčšina verejne obchodovaných spoločností pre akcionárov každý rok usporadúva výročné stretnutie. Iba jedna z nich ale bez problémov naplní arénu s kapacitou vyše 17-tísic ľudí. Je ňou Berkshire Hathaway pod vedením 93-ročnej investičnej legendy Warrena Buffetta, ktorý túto skromnú textilnú firmu z Nového Anglicka premenil na konglomerát v hodnote 877 miliárd dolárov.
Majitelia čo i len jednej akcie Berkshiru každý rok obdržia pozvánku na víkendový zjazd v Omahe. Toto trojdňové podujatie, známe aj ako „Woodstock pre kapitalistov“, je plné jedla, nakupovania a networkingu. Azda najväčším lákadlom je šanca vidieť Buffetta naživo, píše portál CNBC.
Tohtoročné stretnutie akcionárov sa konalo 2. mája a možno povedať, že bolo tak trochu výnimočné. Buffett naň totiž po prvý raz prišiel bez dlhoročného biznis partnera Charlieho Mungera, ktorý v roku 2023 zomrel vo veku 99 rokov.
Buffett na každom rohu
Pre mnohých akcionárov je výročné stretnutie skôr o nakupovaní než investovaní. Stánky s produktami tu mávajú takmer všetky spoločnosti patriace Berkshiru, od Geica cez See’s Candies po Nebraska Furniture Mart. Za zmienku stojí, že sortiment ponúkajú s výhodnými zľavami.
Atmosféra udalosti sa nesie v neformálnom duchu. Niektorí účastníci mávajú na sebe džínsy a kovbojské topánky, iní zas látkové nohavice a športové saká. Nie všetci na zjazd prišli, aby sa zúčastnili stretnutia akcionárov, v rámci ktorého má Buffett príhovor. Zaujíma ich skôr nakupovanie a bezplatný alkohol, dodal Ryan Ermey zo CNBC, ktorý sa podujatia tento rok zúčastnil.
Firmy si rozložili stánky už v piatok, pričom mnohé z nich sa v rámci nich snažili Buffettovi určitým spôsobom vzdať poctu. Reťazec Pilot napríklad vystavil kamión, kde na sedadle vodiča „sedel“ kartónový Buffett v životnej veľkosti. Veľký záujem bol aj o plyšiaka Squishmallow v tvare legendárneho investora či bežecké topánky Brooks s jeho tvárou na vložke. Pyžamové nohavice inšpirované Berkshirom boli takisto mimoriadne žiadaným artiklom.
Hlavný bod programu
Buffett mal prejav v sobotu a po ňom sa snažil zodpovedať čo najviac otázok z publika. Investorom ponúkol množstvo skvelých obchodných rád, no nebál sa odhaliť aj svoju ľudskú stránku. Každého z pýtajúcich nezabudol pochváliť, že mu položil dobrú otázku.
Platí to aj o desaťročnom chlapcovi, ktorý sa investora opýtal na to, ako by strávil ešte jeden posledný deň s Mungerom, keby mal tú možnosť. Buffettova odpoveď bola prakticky sedemminútovou ódou na jeho zosnulého najlepšieho priateľa. Publiku dal nakoniec ešte jednu dôležitú radu do života: „Mali by ste sa samých seba opýtať, s kým by ste chceli stráviť posledný deň života, a potom nájsť spôsob, ako sa s tým človekom stretnúť hneď zajtra a čo najčastejšie. Prečo čakať na posledný deň?“