Warren Buffett oslavuje 30. augusta 93. narodeniny. Šéf spoločnosti Berkshire Hathaway má na oslavu mnoho dôvodov, málokomu sa totiž v živote podarilo dosiahnuť to, čo jemu, píše Business Insider.
Najlepší z najlepších
„Veštec z Omahy“ prevzal nad Berkshireom kontrolu v roku 1965. Odvtedy sa mu podarilo z firmy urobiť konglomerát s trhovou hodnotu zhruba 720 miliárd dolárov. Do jeho portfólia patria podniky See's Candies, Geico, Dairy Queen, Duracell, NetJets, PacifiCorp, Precision Castparts a železničný dopravca BNSF.
Buffett je známy tým, že „má nos“ na nadaných manažérov, ktorí zaňho riadia niektoré z podnikov spadajúcich pod Berkshire. Vďaka tomu sa miliardár môže plne sústrediť na alokáciu kapitálu v rámci spoločnosti.
K Buffettovi vzhliadajú mnohí úspešní investori a manažéri vrátane zakladateľov Googlu Sergeya Brina a Larryho Pagea, generálneho riaditeľa Airbnb Briana Cheskeho, generálneho riaditeľa SoftBank Masayoshiho Sona, predsedu spoločnosti Virgin Galactic Chamatha Palihapitiyu a generálneho riaditeľa Pershing Square Billa Ackmana.
Mení svet k lepšiemu
Veštec z Omahy venoval za posledných 14 rokoch rôznym filantropickým organizáciám dokopy až 37 miliárd dolárov. V roku 2010 založil spolu s manželmi Billom a Melindou Gatesovými neziskovú organizáciu Giving Pledge. Jej cieľom je presvedčiť hŕstku najbohatších ľudí sveta, aby venovali aspoň polovicu svojho majetku na verejnoprospešné účely.
Samotný Buffett chce až 99 percent majetku v hodnote takmer 118 miliárd dolárov postupne venovať na charitu.
Darček k 100. narodeninám
Poisťovňa Geico je jednou z Buffettových najstarších a najvýnosnejších investícií. V oblasti objemu poistného prekonala dokonca aj konkurentov ako Progressive a Allstate.
Buffett si veľmi želá, aby sa Geico do roku 2030 stala v Spojených štátoch jednotkou. „Dúfam, že mi ľudia z Geico na moje 100. narodeniny oznámia, že predbehli State Farm. K tomuto cieľu musím prispieť aj ja, a to tým, že sa tej stovky dožijem,“ povedal Buffett.
Hugginsov zákon
Buffett a jeho obchodný partner Charlie Munger odkúpili See's Candies v roku 1972 za 25 miliónov dolárov a okamžite na jej čelo dosadili Chucka Hugginsa. Práve jemu neskôr v roku 1999 veštec z Omahy pripísal zásluhy za úspech spoločnosti. See's Candies sa totiž od prevzatia Berkshireom podarilo vygenerovať zisk na úrovni 857 miliónov dolárov pred zdanením.
Keď mal Huggins 46 rokov, výška nezdaneného zisku See's Candies v miliónoch bola na úrovni desiatich percent z jeho veku. Keď mal 74 rokov vzrástol tento pomer na sto percent.
„Po objavení tejto matematickej závislosti – nazvime ju Hugginsov zákon – sme sa s Charliem nevedeli Chuckových ďalších narodenín dočkať,“ zažartoval investor.
Darček za milióny
Buffett dostal v roku 1983 na narodeniny drahý, no nezvyčajný darček. Pani B, ako investor zvykne volať Rose Blimkinovú, sa mu totiž rozhodla predať svoj obchod s nábytkom Nebraska Furniture Mart za 55 miliónov dolárov.
„Pani B prijala moju ponuku bez jedinej zmeny a obchod sa nám podarilo uzavrieť bez účasti investičných bankárov či právnikov,“ zaspomínal si Buffett.
Buffettove kuriozity
Okrem úspešných investícií je veštec z Omahy známy aj svojou láskou k jedlu z reťazca McDonald’s a Coca-Cole. Čo však neznáša, je vysoká inflácia a zdá sa, že jeho manželka to vidí rovnako. V júli médiá obletela správa o tom, ako Astrid Menksová odmietla v americkom letovisku Sun Valley zaplatiť štyri doláre za šálku kávy.
Business Insider zas začiatkom tohto mesiaca prerozprával príbeh Tracy Brittovej Coolovej, ktorej sa vďaka listu podarilo vypracovať na jednu z Buffettových najvernejších spolupracovníčok. Miliardár ju dokonca viedol k oltáru, keď si brala svojho terajšieho manžela Scotta Coola.
Raz za čas sa na scéne objaví nový investor, ktorého finančné média označia za „ďalšieho Warrena Buffetta". Ten ich však často hneď nato svojím výkonom sklame, čím sa ukáže, že sa mýlili. Veštec z Omahy sa preto nemusí báť, že zaňho svet biznisu čoskoro nájde náhradu.