Nebolo to tak dávno, čo so sebou práca v technologických firmách prinášala množstvo výhod vrátane väčšej slobody či viac peňazí. Mladí ľudia preto nemali nad čím uvažovať. V technologickom priemysle vedeli zarobiť viac aj za menej roboty. To sa však v roku 2023 zmenilo, píše agentúra Bloomberg.
Technologické firmy začali vo veľkom prepúšťať a znižovať platy vybranej hŕstke šťastlivcov, ktorým ponúkli miesto. Mladí ľudia sa preto čoraz viac začali obzerať po práci vo finančnom sektore.
„Na Wall Street pracujete veľmi tvrdo a zarábate veľa peňazí. Taká je dohoda,“ vysvetlila Amy Luiová Abelová z náborovej firmy Lee Hecht Harrison. Ani Wall Street sa ale problémom nevyhla. Takisto ju postihlo prepúšťanie, zmrazovanie platov či najväčšia banková kríza od čias tej finančnej z roku 2008. Popredné poradenské firmy vrátane McKinsey & Co. and Bain & Co. museli takisto znížiť stavy zamestnancov a odložiť nástup nováčikov.
Technologický priemysel je na tom oveľa horšie. Veľké firmy vrátane Mety či Amazonu už prepustili desaťtisíce ľudí. Dokopy tento sektor od októbra 2022 prišiel o takmer 200-tisíc pracovných miest, čo je dvakrát viac než sektor financií. Okrem toho firmy znížili počet pracovných ponúk a v marci dokonca oproti tomu istému mesiacu rok predtým skresali platy až o 25 percent.
Ayani Bilalová má diplom z informatiky a môže sa pochváliť dvomi stážami v Microsofte. Aj napriek tomu sa ocitla v situácií, keď boli jej vyhliadky na prácu v technologickom sektore mizivé. Obrátila sa preto na veľké banky a nakoniec sa jej podarilo získať stáž v JPMorgane, kde dostane vyššiu hodinovú mzdu než v Microsofte. „Ak sa situácia vyvinie zle, banky to prežijú,“ dodala Bilalová.