Komunitná psychologička Sondra Butterworthová z Walesu počas pandémie založila neziskový sociálny podnik RareQol, ktorý pomáha zlepšovať kvalitu života ľudí trpiacich vzácnymi ochoreniami. Pre rastúce ceny a obmedzený rozpočet sa podnik ocitol v nezávideniahodnej situácii. Aby ho novopečená podnikateľka udržala pri živote, musela zmeniť stratégiu, píše BBC.

Butterworthová si uvedomila, že práve barter by mohol pre ňu byť tým „pravým orechovým“. Pri výbere stratégie sa inšpirovala svojou rodnou dedinkou Llandrillo, ktorej obyvatelia si v núdzi vždy navzájom pomáhali.

Psychologičke napadlo, že by mohla svoje skúsenosti vymieňať za expertízu iných organizácií a odborníkov. Niektorí jej napríklad pomohli so zviditeľňovaním RareQolu na sociálnych sieťach, vďaka čomu sa podniku podarilo prežiť ťažké časy. „Je to udržateľný model, ktorý by mohol fungovať aj v iných oblastiach,“ dodala Butterworthová.

Libby Humphrisová z Cardiffu trpí viacerými vzácnymi ochoreniami vrátane psoriatickej artritídy a sekundárnej Addisonovej choroby. Aj ona ponúka RareQolu svoje zručnosti a znalosti. Keďže je expertkou na sociálne siete a zdravotníctvo, tak podniku napríklad pomáha zlepšovať povesť v online prostredí.

Keď sa do problémov dostane komerčný podnik, môže sa obrátiť na banku, akcionárov či investičného partnera. „Sociálny podnik sa môže spoľahnúť len na členov svojej komunity,“ vysvetlil Glenn Bowen z agentúry pre rozvoj sociálnych podnikov Cwmpas.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Štyri ponaučenia od úspešných podnikateľov. Ide to aj bez vlastných peňazí, no voľno je luxusom