Začiatky bývajú v práci ťažké a svoje o tom vie aj bývalý americký prezident Barack Obama. Ako stážistovi v právnickej kancelárii sa mu podarilo meškať na úplne prvé stretnutie s pridelenou mentorkou Michelle LaVaughnovou Robinsonovou.
Aj napriek tomu mal tento príbeh šťastný koniec, keďže Obama si Michelle vzal za ženu a už sú spolu vyše tridsať rokov, z toho osem strávili v Bielom dome. Aj ich príbeh svedčí o tom, že vzťahy na pracovisku sú dnes čoraz bežnejšie, píšu Financial Times.
Podľa tohtoročného prieskumu americkej Spoločnosti pre manažment ľudských zdrojov zažilo 27 percent pracujúcich Američanov románik na pracovisku. Mladšie ročníky sú im oproti starším kolegom oveľa naklonenejšie, pretože ich hranice medzi osobným a pracovným životom sú tenšie.
Prieskum odhalil, že vzťahy, ktoré vznikli na pracovisku, zvyknú vydržať dlhšie než vzťahy ľudí, ktorí spolu nepracujú, pretože spolu zdieľajú rovnaké záujmy aj stres. Sčasti to môže byť aj preto, lebo rozchod s kolegom môže značne skomplikovať situáciu na pracovisku.
Národný ekonomický výskumný úrad Spojených štátov sa vo svojej štúdii snažil určiť finančné a kariérne náklady romantického vzťahu medzi zamestnancom a nadriadeným. Úrad zistil, že podriadený si vzťahom so šéfom môže platovo polepšiť. Ženy o deväť percent a muži až o 14.
Náklady na rozchod však môžu byť oveľa vyššie. Podľa štúdie zaznamenali ženy, ktoré sa rozišli so svojim nadriadeným, 4,2-percentný nárast nezamestnanosti. Následky pre mužov bolo ťažšie vypočítať, keďže je týchto prípadov menej.
Romániky na pracovisku majú vplyv nielen na pár samotný, ale aj na ostatných zamestnancov. Môže byť pre nich napríklad demotivujúce prizerať sa tomu, ako šéfov obľúbenec dostáva lepšie príležitosti. Firmy, kde nadriadení „randia“ s podriadenými, mávajú väčší problém udržať si zamestnancov.