Nedostatok liekov v Európskej únii je čoraz väčším problémom. Obmedzená nie je iba dostupnosť bežných liekov, v lekárňach chýbajú aj antibiotiká. A Európska únia v posledných rokoch sleduje ich čoraz vyšší nedostatok. „Počas minulej zimy sme boli svedkami toho, ako sa rodičia zúfalo pokúšali získať lieky pre svoje deti, pričom v niektorých prípadoch museli za nimi precestovať aj stovky kilometrov. Aj tento rok počet najrôznejších ochorení v celej EÚ stúpa. Takýto stav je neprijateľný,“ informovali komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová a podpredseda vlády a minister sociálnych vecí a verejného zdravia Belgicka Frank Vandenbroucke.

Na úrovni Európskej únie preto vzniká Aliancia pre kritické lieky, ktorá má posilniť výrobu kritických liekov v  Európskej únii a pomôcť diverzifikovať medzinárodné dodávateľské reťazce. Stella Kyriakidesová a Frank Vandenbroucke dodávajú, že v európskej zdravotnej únii musí mať každý jednotlivec včasný a rovnaký prístup k liekom. „Táto myšlienka tvorí podstatu úsilia Únie v posledných rokoch, ktoré spočíva najmä v plnení farmaceutickej stratégie Európskej únie. V rámci tohto cieľa kladie Komisia aj členské štáty EÚ nesmierny dôraz na riešenie nedostatku liekov a posilnenie bezpečnosti ich dodávok,“ uviedli vo vyhlásení.

Vznik Aliancie pre kritické lieky má byť kľúčovým krokom v boji proti nedostatku liekov a snahe o zníženie závislosti EÚ od tretích krajín. Aliancia chce preto odštartovať nový druh spolupráce medzi Európskou komisiou, vládami jednotlivých štátov, priemyslom a občianskou spoločnosťou, ktorý má za cieľ lepšie chrániť dodávky liekov. Cieľom Aliancie je tiež posilniť autonómiu Európy v oblasti výroby a dodávok kritických liekov.

Výroba a dodávanie liekov po novom

Aliancia pre kritické lieky má pomôcť zmeniť spôsob výroby a obstarávania liekov. Ako riešenie vidia Stella Kyriakidesová a Frank Vandenbroucke zvýšenie európskych kapacít na výrobu kritických liekov a zložiek zriadením nových výrobných liniek a výstavby nových výrobných podnikov. Aliancia by mohla zároveň prilákať nových partnerov v zahraničí. V rámci zelenej a digitálnej transformácie Európy chce podporiť inovácie a presadzovať modernizáciu výrobných kapacít EÚ.

Odborníci, ktorí majú záujem byť súčasťou tohto projektu, sa môžu prihlásiť do výberového konania pre Alianciu, ktoré trvá do 16. februára. Prvé zasadnutia sa majú uskutočniť na jar 2024. Európska komisia chce dovtedy analyzovať nedostatky viacerých kritických liekov v dodávateľskom reťazci, pričom Aliancia následne vypracuje odporúčania opatrení, ktoré by sa mali prijať na zlepšenie ich dodávok. Aliancia bude zároveň podporovať a usmerňovať investície potrebné na vnútroštátnej úrovni i na úrovni EÚ. S podporou Aliancie chce Európska únia súbežne pracovať aj na posilňovaní medzinárodných partnerstiev, ktorých cieľom je diverzifikovať dodávateľské reťazce a posilniť bezpečnosť dodávok liekov na celom svete.

Zoznam kritických liekov

Európska komisia spolu s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a riaditeľmi liekových agentúr členských štátov, vrátane Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), uverejnila koncom minulého roka zoznam kritických liekov.

Zoznam obsahuje viac než 200 liečiv používaných v humánnych liekoch, ktoré sa považujú za kritické, teda sú v zdravotníckom systéme ťažko nahraditeľné. V zozname sa medzi kritickými liekmi nachádza napríklad inzulín, warfarín, heparín, ale aj rôzne antibiotiká a cytostatiká.

Dôvodom, prečo EMA vydala takýto zoznam, je predchádzanie nedostupnosti kritických liekov. Prioritou je zároveň udržanie kontinuity dodávok týchto liekov a zabránenie ich nedostatku.

Zaradenie lieku do zoznamu však neznamená, že v blízkej budúcnosti sa predpokladá jeho nedostupnosť. „Ide o preventívne opatrenie, ktoré vychádza z toho, že predchádzanie nedostupnosti liekov je kľúčové, nakoľko výpadky by mohli predstavovať vážne riziko pre pacientov a problémy pre národné zdravotné systémy,“ upresnil ŠÚKL.

V zozname kritických liekov sú liečivá z rôznych terapeutických oblastí a zahŕňa aj vakcíny a lieky na zriedkavé choroby. Zastúpené sú lieky na tráviaci trakt a metabolizmus, kardiovaskulárny systém, dermatologiká, cytostatiká, lieky na urogenitálny trakt a pohlavné hormóny, aj na centrálnu nervovú sústavu a ďalšie.

Zoznam kritických liekov sa tento rok rozšíri a následne sa bude každý rok aktualizovať.

Ďalšie dôležité správy

Birmingham Unveils Amazon's £500 Million Robotic Fulfillment Centre
Neprehliadnite

Sedmička najlepších akcií to v novom roku neustojí. Tri z nich by mohli nahradiť nové hviezdy