Pri rekordne nízkej nezamestnanosti je dôležité, aby firmy zabojovali o kvalitných zamestnancov nielen preplácaním platov konkurencie. Jedným z benefitov, ktoré často rozhodujú pri výbere budúceho zamestnávateľa, je aj ponuka vzdelávania či kurzov, ktorými si pracovníci dokážu doplniť alebo zvýšiť kvalifikáciu. „Firmy s lepšími možnosťami odborného rastu majú na trhu práce navrch,“ hovorí Miroslav Turza zo spoločnosti TÜV SÜD Slovakia, ktorá v rámci TÜV SÜD Akadémie ponúka firmám odborné vzdelávanie.

Slovensko totiž podľa OECD patrí medzi krajiny s najhorším podielom doškoľovania tých dospelých, ktorí dosiahli v mladosti nízke vzdelanie. Zapája sa doň len približne desatina z nich. Rovnako ako my sú na tom Taliani, Turci a Rusi, horšie už len Indonézia a Grécko.

V prípade dospelých s vyššou kvalifikáciou sa ďalej vzdeláva približne polovica z nich. Aj tu by však Slovensko malo pridať, podľa štatistík sme v dolnej tretine rebríčka, ktorý hodnotí tento ukazovateľ. Na ďalšom vzdelávaní participuje približne polovica.

Odovzdávanie skúseností len pri nástupe do zamestnania

V dobe, keď technológie napredujú vysokým tempom a nástup Industry 4.0 môže ľudí vytlačiť z mnohých profesií, sú vzdelávanie či rekvalifikácia nevyhnutné. „Väčšina slovenských firiem však stále považuje za najlepší spôsob dopĺňania vedomostí odovzdávanie skúseností zo zamestnanca na zamestnanca,“ konštatuje Miroslav Turza. Ako dodáva, je to síce skvelý spôsob pri zaúčaní, ale ak chcú manažéri firiem svojich ľudí aj rozvíjať, investícia do kvalitného externého vzdelávania sa stáva nevyhnutnosťou.

Príkladom pre slovenské spoločnosti môžu byť firmy v zahraničí. Na vzdelávacie aktivity vyčleňujú zhruba desatinu pracovného času. Je to dôležité, pretože len poskytnúť financie často nestačí. Ak sú školenia mimo bežnej pracovnej doby, mnohí zamestnanci ich ignorujú, respektíve ich vnímajú ako nutné zlo a ich efekt prudko klesá.

„V našej Akadémii najčastejšie školíme interných audítorov pre kvalitu, environment, bezpečnosť pri práci či energetické manažérstvo. V posledných rokoch si odborné vzdelávanie dopĺňajú zamestnanci firiem v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti, GDPR, či protikorupčného manažérstva,“ prezrádza záujem firiem Miroslav Turza.

Nielen, že preškolení zamestnanci si odnesú množstvo informácií pre inovácie v ich odbore, ale získajú aj medzinárodne uznávaný certifikát od firmy, ktorá je lídrom v oblasti certifikácie, inšpekcie a testovania.

Mnohým na kurzoch záleží

Zamyslieť sa nad podporou odborného vzdelávania by mal však aj štát, ak nechce, aby Slovensko zostalo dlhodobo len montážnou dielňou. Technológie napredujú rýchlo a adaptácia zamestnancov sa zatiaľ tomuto tempu  nestíha prispôsobiť. Ak by napríklad miesto rekreačných poukazov existovali vzdelávacie, ktoré by pomáhali zamestnancom firiem ale aj štátu prispôsobiť sa požiadavkám trhu práce, výrazne by z toho mohla profitovať celá ekonomika.

„Slovensko by tak nebolo len zdrojom pracovnej sily pre automobilky, ale odborní pracovníci by prilákali firmy, ktoré sa venujú vývoju, novým technológiám či patentom,“ uzatvára M. Turza.

O TÜV SÜD Akadémii

Akadémia spoločnosti TÜV SÜD Slovakia s.r.o sa opiera o skúsenosti svetového lídra v poskytovaní inšpekčných a certifikačných služieb s dlhoročnou tradíciou. Akadémia ponúka svojím klientom komplexný balík vzdelávacích služieb formou otvorených školení, ale aj školení ušitých priamo na mieru zákazníka, a to na vysokej profesionálnej a kvalitatívnej úrovni. Akadémia spolupracuje s overenými špičkovými lektormi a odborníkmi s dlhoročnou praxou.