Vývoz ruskej štátnej plynárenskej spoločnosti Gazprom do Európy by v tomto roku podľa analytikov mohol klesnúť zhruba o tretinu, a to kvôli vojne na Ukrajine, plánovanému prechodu na platby v rubľoch a konkurencii zo strany skvapalneného zemného plynu (LNG). Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Snaha o zníženie závislosti
Rusko sa na pokrytí dopytu po plyne v Európe podieľa zhruba 40 percentami. Západné krajiny však po útoku ruských vojsk na Ukrajinu zintenzívnili snahu o zníženie závislosti od ruského plynu. Vyhliadky na vývoz ruského plynu podľa analytikov navyše podkopáva plán Ruska požadovať za plyn platby v rubľoch od krajín, ktoré nepovažuje za priateľské. Európa túto požiadavku označuje za vydieranie a takmer jednomyseľne mu odmieta vyhovieť.
Podľa Sergeja Kapitonova z energetického centra moskovskej školy manažmentu Skolkovo by dodávky Gazpromu do Európy mohli v tomto roku klesnúť o 40 až 45 miliárd kubických metrov zhruba zo 150 miliárd kubických metrov vlani. Najväčším spotrebiteľom plynu od Gazpromu v Európe vlani bolo Nemecko, ktoré odobralo 45,8 miliardy kubických metrov. Za ním nasledovali Taliansko a Rakúsko.
Sindre Knutsson z nórskej výskumnej spoločnosti Rystad Energy uviedol, že pokles dodávok by mohol byť ešte výraznejší v dôsledku „snahy odberateľov znížiť závislosť na Rusku, alebo obmedzovanie dodávok zo strany Ruska, napríklad kvôli nezhodám ohľadom toho, v akej mene by sa za plyn malo platiť ". Knutsson nevylúčil ani zastavenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu v prípade, že vojna znemožní bezpečné pokračovanie prevádzky plynovodov.
Prechod na ruble
S prechodom na systém platieb v rubľoch zatiaľ súhlasilo iba Maďarsko. V rámci tohto systému by si mal každý odberateľ v ruskej banke Gazprombank otvoriť dva účty. Na devízový by mal zaslať platbu v zahraničnej mene. Za tú by Gazprombank nakúpila ruble a uložila ich na klientov rubľový účet. Z toho by sa potom uskutočnila platba na účet spoločnosti Gazprom.
Gazprombank je teraz jedným z hlavných kanálov pre platby za ruskú ropu a plyn. Firma patrí medzi ruské podniky, ktoré sa stali terčom britských sankcií zavedených kvôli útoku ruských vojsk na Ukrajinu.
Dokument britského ministerstva financií dnes však podľa agentúry Reuters ukázal, že Británia poskytla spoločnosti Gazprombank a jej divíziám povolenie na uskutočňovanie platieb do konca mája s cieľom zabezpečiť dodávky plynu do Európskej únie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že rozhodnutie Británie neznamená žiadnu zmenu v pláne Moskvy pre prechod na platby v rubľoch.
Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín, vrátane Českej republiky.
Alexej Gromov z Inštitútu pre energetiku a financie upozornil, že dodávky ruského plynu prostredníctvom plynovodov môže sčasti nahradiť skvapalnený zemný plyn, a to nielen zo Spojených štátov, ale aj od ruskej plynárenskej spoločnosti Novatek, ktorá od svojich zákazníkov nemusí požadovať platby v rubľoch. Vývoz plynu z Ruska prostredníctvom plynovodov do Európskej únie by sa tento rok podľa Gromova mohol pohybovať okolo 105 miliárd kubických metrov.