Rusko je hlavným producentom hnojív a zemného plynu, ktoré sú kľúčové pri výrobe dusíkatých produktov na zlepšenie produkcie kukurice a iných plodín, no v súčasnosti je pod finančnými sankciami.
Nízke zásoby hnojív spôsobili rast celosvetových cien živín až do takej miery, že OSN varovala pred budúcou krízou spôsobenou ich nedostupnosťou. Európske spoločnosti boli totiž nútené zatvoriť niektoré závody na výrobu hnojív pre vysoké náklady.
Vývoz z USA s rekordným nárastom
Vývoz zo Spojených štátov, tretieho najväčšieho producenta na svete, vzrástol v auguste na 370-tisíc ton živín, čo je viac ako dvojnásobok celkového množstva minulého roka. To je najvyššia mesačná hodnota od začiatku sledovania údajov priemyselnou skupinou The Fertilizer Institute v roku 2013.
Zatiaľ nie je jasné, či USA v júli a auguste vyrobili viac ako zvyčajne, alebo len zvýšili podiel dodávok do Európy. Spojené štáty sú však historicky malým vývozcom a ich schopnosť dopĺňať trhy je obmedzená.
Obmedzené zásoby v Európe
Ceny dusíka v EÚ sa v polovici októbra znížili, keďže niektoré európske závody obnovili výrobu v dôsledku poklesu cien zemného plynu. Zásoby sú však obmedzené a európski farmári nemajú pred blížiacou sa jarou dostatok hnojív.
Európski farmári nie sú schopní zásobovať sa hnojivami toľko, koľko by mali, čo je spôsobené vysokými cenami a obmedzenými zásobami, povedal Pekka Pesonen, generálny tajomník európskej farmárskej skupiny Copa-Cogeca.
"Hovoríme o potrebe obrovských objemov v krátkom časovom období," dodal.