Pre úspešný rozvoj vodíkového ekosystému na Slovensku je potrebné apelovať na vládu, aby v čo najkratšom čase zverejnila národný plán plnenia záväzných európskych cieľov na roky 2030 a 2035 ako aj harmonogram vyhlasovania podporných schém do roku 2030. Národná vodíková asociácia Slovenska zároveň štát vyzýva na zmeny legislatívneho a regulačného rámca v oblasti podpory vodíkových technológií tak, aby vytvorili stabilné a dlhodobo udržateľné podmienky pre rozvoj vodíkového hospodárstva.
„Vývoj v oblasti zelených riešení vrátane vodíkových ide rýchlo, a ak má Slovensko udržať tempo, treba po strategických krokoch pokračovať aj praktickými,“ povedal predseda asociácie Ján Weiterschütz. Správa Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie o stave európskeho trhu s vodíkom z júna tohto roku pritom hovorí, že mnohé európske vodíkové stratégie sľubujú financovanie na podporu nízkouhlíkových vodíkových projektov. V celej Európskej únii sa očakávané investície voči tomuto sektoru odhadujú na takmer 138 miliárd eur.
Technologické riešenia s využitím obnoviteľného vodíka sú dôležitým prvkom dekarbonizácie spoločnosti aj ekonomiky. V požiadavkách Európskej únie figurujú viaceré limity pre emisie sektora energetiky, priemyslu aj dopravy, pričom vodíkové riešenia pomôžu ekonomike ich dosiahnuť.