Vytriezvenie v bankovom sektore

Len pár mesiacov stačilo, aby sa slovenský bankový sektor preklopil z rekordných ziskov do rekordných prepadov. Pre rok 2009 je už jasné, že niektoré banky skončia v červených číslach. Iným bude stačiť vyrovnané hospodárenie. O nič ľahší nebude pre bankárov ani rok 2010. Veľkí si budú chrániť pozície, nakoniec z útlmu biznisu budú len ťažiť. Malé banky budú musieť byť naďalej konzervatívnejšie, držať sa budú hlavne svojich silných stránok.

Akcionári slovenských bánk neriešia v úverových portfóliách také závažné problémy ako vo východnej Európe či v Maďarsku. No najmä problémovejší majitelia zrejme nebudú chcieť ďalej spravovať stratové banky na malom slovenskom trhu. Ten je po zavedení eura pre ne už menej zaujímavý. Strata výnosov, pokles úrokových marží, tvorba rezerv a opravných položiek poriadne skresali ich tunajšie zisky. Nakoľko konzervatívne pristúpili k zvýšeniu rizikových nákladov, sa prejaví v roku 2010.

Takmer všetky slovenské banky v súlade so stratou biznisu obmedzili počty zamestnancov. Ku koncu septembra bolo na Slovensku o vyše tisíc bankárskych miest menej. Obrazne povedané, akoby z trhu už zmizla jedna stredne veľká banka. Naopak, cestu na slovenský trh hľadajú internetoví odvážlivci. Komunikovať s klientmi sa chystajú cez elektronické kanály v štýle mBank. Na trh by mala zavítať dlho ohlasovaná AXA bank a tiež ďalšia dcéra Raiffeisen Bank.

Väčšina bankových skupín ťahá na Slovensku aj oveľa problémovejšie dcérske spoločnosti. S platobnou neschopnosťou bojujú v oblasti lízingu, faktoringu či realít. Aj tie sa budú musieť postaviť k zmene podstaty ich biznisu.

Vytriezvenie v bankovom sektore

Kríza úverovanie bánk hlava-nehlava pribrzdila. Časy stopercentných, štyridsaťročných úverov, nulových akontácií sú za nami. A zrejme sa už nevrátia. Všetky banky tvrdia, že sa vracajú späť k hlavnému biznisu bankovníctva – spravovanie vkladov a poskytovanie úverov. No oveľa viac času strávia aj vymáhaním práv. A v tom im vláda aj v krízových časoch hádže polená pod nohy.

Odchádzajúci rok bol bohatý na nové legislatívne nápady a projekty v spolupráci s vládou. Nový šéf bankovej asociácie Igor Vida viac-menej pokračoval v šlapajach predchodkyne a zaujal k vláde zmierlivú pozíciu. Výsledkom boli prevažne zbytočné protikrízové zákony, ktoré v roku 2010 sotva pomôžu ľuďom, ktorých postihne strata zamestnania. Ale umožní im počínať si rizikovejšie. Rovnako toľko pretriasané mladomanželské pôžičky využije len zanedbateľný počet párov.

Nabehnutá aktivita politikov sa zrejme nespomalí ani pred parlamentnými voľbami. Banky sú vďačným artiklom populistických legislatívnych nápadov a v čase krízy obzvlášť. Rovnako obľúbenou témou bude stále ochrana spotrebiteľa finančných inštitúcií, ktorá už v súčasnosti zamestnáva niekoľko ministerstiev.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - Archív