Banky v eurozóne by mali aj napriek zvýšeným ziskom zostať opatrné, uviedla členka Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Isabel Schnabelová.

„Banky poskytli úvery s vyššími úrokovými sadzbami, ale zvýšenie úrokových sadzieb preniesli na svojich vkladateľov len čiastočne a s oneskorením,“ uviedla Schnabelová pre piatkové vydanie denníka Süddeutsche Zeitung.

ECB však predpokladá, že zisky bánk sa v budúcnosti zrejme dostanú pod väčší tlak. Náklady na financovanie finančných inštitútov sa totiž zvýšia a vzrastú riziká nesplácania úverov, zatiaľ čo poskytovanie úverov sa spomalí.

„Banky by preto mali využiť krátkodobé zisky na to, aby si do budúcnosti vytvorili rezervy na krytie strát.“ Pokiaľ ide o výplatu dividend akcionárom, podľa Schnabelovej by banky mali zostať opatrné.

Finančné inštitúty síce profitovali z rýchleho nárastu úrokových sadzieb, pretože zarábajú napríklad na vyšších úrokových sadzbách úverov a samy dostávajú úroky, keď si u ECB „zaparkujú“ peniaze.

Avšak napríklad banky v Nemecku majú vo svojich bilanciách veľa dlhodobých úverov s relatívne nízkymi úrokovými sadzbami a dopyt po novom financovaní sa v uplynulých mesiacoch znižoval.

Na realitných trhoch obrat v úrokových sadzbách ukončil roky trvajúce obdobie rastúcich cien, zatiaľ čo vyššie náklady na financovanie majú negatívny vplyv na komerčné nehnuteľnosti.

Ďalšie dôležité správy

Francúzsky generálny riaditeľ ministerstva financií Emmanuel Moulin (vpravo) a guvernér Bank of France Francois Villeroy de Galhau (druhý vpravo) sa vo štvrtok zúčastňujú na stretnutí ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk G-7 v kongresovom centre Toki Messe v Niigate v Japonsku. 11. mája 2023. (Kimimasa Mayama/Foto z bazéna prostredníctvom AP)
Neprehliadnite

ECB ponechá úrokové sadzby nejaký čas vysoké, aby inflácia klesla, vyhlásil Villeroy