Vyššie ceny ropy a zhoršujúce sa prognózy ekonomického vývoja budú brzdiť rast dopytu po rope. Aj tak by sa celosvetový dopyt po tejto surovine v budúcom roku mal dostať na 101,6 milióna barelov denne, a prekonať tak úroveň z doby pred pandémiou. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou to dnes uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Nepriaznivé prognózy dopytu po rope

Obavy o ďalší vývoj ekonomiky pretrvávajú, pretože rôzne medzinárodné inštitúcie v poslednom čase zverejnili nepriaznivé prognózy, uviedla IEA. Vplyv rastu amerického dolára a úrokových sadzieb na kúpnu silu obyvateľov rozvíjajúcich sa ekonomík predstavuje riziko, že by dopyt mohol byť slabší.

Rast cien ropy a pohonných látok, čiastočne podporený sankciami na dodávky z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu, pomohli zvýšiť infláciu v niektorých vyspelých ekonomikách na maximá za 40 rokov a vyvolali obavy z recesie. V tomto roku budú mať hlavný podiel na raste dopytu vyspelé ekonomiky, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V budúcom roku by sa do čela rastu mala dostať Čína.

Rast dopytu v krajinách, ktoré nie sú členmi OECD

Rast dopytu v Číne sa na budúci rok zrýchli na 2,2 milióna barelov denne z tohtoročných 1,8 milióna barelov denne. Krajiny, ktoré nie sú členmi OECD, sa na celkovom raste dopytu budú podieľať 80 percentami, odhaduje agentúra, ktorá sídli v Paríži.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 28. februára 2022 rubľové bankovky sú na stole v Mníchove. Rusko nebude požadovať, aby odberatelia už v týchto dňoch platili za dodávky plynu v rubľoch. Uviedol to v stredu 30. marca 2022 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že proces zmeny platby na ruble bude postupný.  Na otázku médií, či sa s platbami v rubľoch vo štvrtok 31. marca začne, však Peskov uviedol, že
Neprehliadnite

Rusko počas ukrajinskej vojny zarobilo 93 miliárd eur z vývozu fosílnych palív