Ceny energií, benzínu a poľnohospodárskych vstupov na báze ropy po napadnutí Ukrajiny Ruskom rýchlo vystrelili nahor, pričom sankcie západných krajín tento rast taktiež podporili a udržiavali ceny ropy vysoko. Zasiahnutý bol však aj poľnohospodársky sektor. Ceny obilia a slnečnicového oleja prudko vzrástli, keďže Ukrajina patrí medzi významných poľnohospodárskych producentov a vývozcov.
Po dlhom období rastu a udržiavaní sa na vysokej úrovni začala tento týždeň cena ropy klesať. Dokonca bola dosiahnutá úroveň spred invázie a ropa Brent sa obchodovala pod psychologickou hranicou sto dolárov za barel. Obchodníci sa totiž pripravujú na prudký pokles spotreby, pričom panujú obavy z recesie. V nedeľu sa cena Brentu pohybovala na úrovni približne 101 dolárov za barel.
Inflácia cien potravín však podľa britského denníka Financial Times zostáva naďalej tvrdohlavo vysoká. Údaje o indexe spotrebiteľských cien v USA za jún ukazujú, že ceny múky medziročne vzrástli o takmer 20 percent a margarín vyskočil až o 34 percent.
Na Slovensku celková inflácia medziročne rástla už sedemnásty mesiac za sebou. V júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, a to na 13,2 percenta. Ceny potravín boli medziročne vyššie až o 18,7 percenta, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 percent, mäsa o 19 percent, olejov a tukov dokonca o 47,2 percenta.
Ničí sa orná pôda a svetová potravinová bezpečnosť je ohrozená
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?