Krádeže masla sú jasným dôkazom toho, aký vplyv má prudko rastúca inflácia na ruskú vojnovú ekonomiku. Ruský prezident Vladimir Putin vo veľkom rozhadzuje peniaze z rozpočtu na zbrane a muníciu, vďaka čomu sa Moskve podarilo udržať si na bojisku na Ukrajine výhodu. Toto správanie však čoraz viac prispieva k prudkému nárastu cien tovarov bežnej spotreby.
Bezpečnostné kamery v Jekaterinburgu, hlavnom meste ruského obranného priemyslu, nedávno zachytili dvoch maskovaných mužov, ktorí sa vlámali do mliekarenského obchodu. Zatiaľ čo jeden vykradol pokladňu, druhý si ukoristil 20 kilogramov masla. „Bežný závod na výrobu masla by s radosťou pokryl dopyt a pracoval v trojzmennej prevádzke. Pre nedostatok pracovnej sily to ale nie je možné. Nemôžete bojovať s infláciou a zároveň viesť vojnu,“ uviedla pre Financial Times odborná pracovníčka Alexandra Prokopenko z Carnegie Russia Eurasia Center v Berlíne.
Ruská centrálna banka odhadla, že inflácia by tento rok mohla dvojnásobne prekročiť jej cieľ a vyšplhať sa až na 8,5 percenta. Spotrebný tovar zdražuje rýchlejšie, než sa očakávalo. Ceny masla stúpli medziročne o 26 percent, a tak ho museli niektoré obchody začať predávať v plastových škatuľkách s magnetickými zámkami, aby predišli krádežiam.
Putin vyzval vládnych úradníkov, aby stabilizovali ruskú ekonomiku. Centrálna banka zas v októbri zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordných 21 percent. Prezident ani napriek tomu nenaznačil, že by sa chystal znížiť výdavky na obranu, ktoré si z rozpočtu pre rok 2025 odkroja rekordných 13,5 bilióna rubľov (129,7 miliárd eur). „Ide o klasický prípad toho, keď krajina tlačí ekonomiku za hranice jej možností,“ dodala Elina Ribakova, vedúca odborná pracovníčka v Petersonovom inštitúte pre medzinárodnú ekonomiku.
Vysoké výdavky na obranu spustili vlnu náborov v sektore, kde mnohé závody už teraz pracujú v trojzmennej prevádzke. Nezamestnanosť vďaka tomu klesla na rekordných 2,4 percenta. Súkromní investori tak museli začať zvyšovať platy, aby si udržali zamestnancov. To však znemožňuje zvýšenie produkcie tovarov a poskytovania služieb bez prudkého nárastu cien.