Francúzsko na stretnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (Ecofin) navrhlo vytvorenie nového nástroja proti vysokým cenám energií.
Ministri financií a hospodárstva na svojom utorkovom stretnutí diskutovali o návrhu francúzskeho ministra financií Bruna Le Maira na vytvorenie „automatického stabilizačného mechanizmu“, ktorý by spotrebiteľov v budúcnosti chránil pred prudkými zvýšeniami cien elektriny.
Výrobcovia elektriny, lacnej eko elektriny alebo elektriny z jadrovej energie by sa mali o svoje zisky podporené vysokými cenami podeliť so spotrebiteľmi, navrhuje Le Maire.
Radu Ecofin tvoria ministri hospodárstva a financií všetkých členských štátov. Na zasadnutiach sa zúčastňujú aj príslušní európski komisári.
Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis na tlačovej konferencii uviedol, že EK zadala Agentúre EÚ pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER), aby vypracovala podrobnú štúdiu o vývoji na trhu s elektrinou.
Z rastu cien v poslednom čase profitovali predovšetkým výrobcovia eko elektriny a producenti elektriny z jadrovej energie, keďže ich náklady zostali nízke v porovnaní s paroplynovými elektrárňami. Francúzsko požaduje, aby sa producenti, ktorých zisky nafúknu vysoké ceny, podelili s domácnosťami.
Paríž týmto návrhom konkretizoval predchádzajúce požiadavky na oddelenie cien elektriny a plynu. Podľa Le Maira jeho návrh podporuje aj Španielsko, Grécko a Česko. Je otázne, či je možné presadiť podobné opatrenia. Nemecko a osem ďalších krajín sa približne pred dvomi týždňami postavilo proti rozsiahlej reforme trhov s energiami.
„Keď príčiny tohto nárastu cien sú medzinárodné, mali by sme byť veľmi opatrní, než pristúpime k zásahu do štruktúry vnútorných trhov s energiami,“ uviedla nemecká vláda v spoločnom vyhlásení, ktoré podpísali aj Rakúsko a Luxembursko.