Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu podľa očakávania odhlasovali v pondelok neskoro večer vyslovenie dôvery vláde Borisa Johnsona, predchádzala tomu však búrlivá päťhodinová debata, ktorá neprebiehala v najlepšej nálade. Informovali o tom agentúry DPA a PA Media.
Johnson v úlohe dočasného premiéra
Johnson už oficiálne na svoj post rezignoval a očakáva sa, že bude počas nadchádzajúcich siedmich týždňov stáť na čele kabinetu ako dočasný premiér - kým sa hlasovaním nerozhodne o novom predsedovi vlády a zároveň aj šéfovi Konzervatívnej strany.
Nedôveru vláde chceli vysloviť opoziční labouristi a dosiahnuť tak okamžitý odchod Johnsona z funkcie. Ak by však uspeli, krajina by pravdepodobne mala predčasné voľby, uvádza BBC.
Vyzdvihnutie úspechov
Poslanci dolnej komory za vyslovenie dôvery vláde hlasovali v pomere 349 ku 238. Johnson svoj úvodný prejav využil na to, aby vyzdvihol svoje podľa neho najväčšie úspechy vo funkcii - zdĺhavo hovoril o Brexite, o podpore Ukrajiny či opatreniach v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Jeho prejav sprevádzali búrlivé reakcie opozičných poslancov, píše DPA.
Johnson poslancom povedal, že „v pravý čas bude mať viac čo povedať" v súvislosti s okolnosťami, ktoré viedli k jeho koncu vo funkcii. Odmietol tiež tvrdenia, že jeho odchod z Downing Street bude znamenať aj koniec Brexitu.
"Muž, ktorý sa nikdy nemal ujať úradu"
„Ilúzia nemá konca. Akou úľavou pre krajinu je, že sa konečne podarilo odvolať ho," povedal v reakcii líder opozičných labouristov Keir Starmer.
„Zamyslime sa o mužovi, ktorý sa v prvom rade nikdy nemal ujať úradu. O mužovi, ktorý tu jednoducho nemal byť ani o minútu dlhšie, pretože v úrade, v najvyššom úrade krajiny, nepreukázal žiadnu dôstojnosť," uviedol líder Škótskej národnej strany v britskom parlamente Ian Blackford.