Voľby s odstupom vyhral Smer-SD s 28,4 percentami hlasov, čo všaj predstavoval obrovský prepad oproti roku 2012, keď získal až 44 percent hlasov a dokázal bez problémov vládnuť sám.
Úspech si môže pripísať aj ďalších päť z ôsmich strán, ktorú sa podľa predbežných výsledkov dostali nad päťpercentnú hranicu zvoliteľnosť. SaS, ktorá podľa prieskumov vôbec nemala isté, či sa do parlamentu dostane, sa nakoniec stala druhým najsilnejším subjektom s 12 percentami. O jeden percentný bod menej získala strana Igora Matoviča OĽaNO (11,0 %), ktorá oproti roku 2010 tiež výrazne posilnila svoju pozíciu (vtedy mala 8,6 % hlasov).
Do parlamentu sa zároveň dostanú tri strany, ktoré boli pred niekoľkými mesiacmi považované za politicky mŕtve (SNS - 8,7 %), pred niekoľkými mesiacmi neexistovali (Sme rodina - Boris Kollár - 6,6 %) alebo podľa prieskumov sa nikto neobával, že sa dostane do parlamentu, čo je strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko, ktorý získala až 8,1 percenta hlasov.
Strana Most - Híd získala takmer toľko ako pred štyrmi rokmi so 6,5 percentami hlasov.
Najväčšími porazenými volieb sú jednoznačne Sieť, podľa prieskumov dlhodobý líder opozície. Jej dvojciferné preferencie sa prepadli na 5,6 % hlasov v reálnych voľbách. A pod vedením Jána Figeľa na plnej čiare pohorelo KDH, ktoré môže dúfať už len v posledné hlasy, či sa prehupne cez päťpercentnú hranicu, od ktorej ju v závere spočítavania hlasov delí jedna desatina percentného bodu.
Ako sa teda ukázalo, tohtoročný exit poll Focusu pre televíziu Markíza bol vo veľkej miere presný - vyššie výsledky oproti reálu mali viaceré súčasné opozičné strany a sieť, v konečnom dôsledku získali viac Smer, SNS a nové strany v parlamente.
Z počtu kresiel v parlamente by vládu s miernou väčšinou mohol zostaviť Smer-SD spolu s SNS a ĽSNS (79 hlasov). Stredo-pravé strany minimálne 76 hlasov získať spolu nedokážu - za predpokladu, že sa do parlamentu nedostane KDH.