Na Slovensku si v sobotu od 7. hodiny ráno mohli voliči po prvý raz vybrať zástupcov do orgánov miest, ale aj do samosprávnych krajov. Hlasovať mohli len v mieste svojho trvalého bydliska.
Priebeh volebného dňa sledujeme v tomto článku.
Samosprávne voľby 2022: Toto sa dialo počas prvých spojených regionálnych volieb na Slovensku
Volebné miestnosti sa uzavreli o 20. hodine večer, len v troch obciach bolo hlasovanie predĺžené o hodinu a pol. Podľa Evy Chmelovej, riaditeľky odboru volieb a referenda ministerstva vnútra, sa posunulo aj ukončenie volebného moratória v Bratislavskom kraji o 45 minút a v Trnavskom kraji o hodinu a pol.
- Samosprávne voľby 2022: Výsledky podľa krajov
Spočítavanie hlasov z dvoch volieb
Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) po prvý raz spracúval výsledky dvoch volieb zároveň, a tiež prvýkrát výlučne elektronicky. Spracovával výsledky komunálnych volieb i volieb do orgánov samosprávnych krajov. Sumarizáciu výsledkov volieb povinne realizovali všetky volebné komisie elektronicky, a to prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS).
Ako informoval predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko, prvýkrát budú priebežné výsledky volieb zverejňované súbežne, na samostatnej webovej doméne. Dáta aktualizovali v približne 30-minútových intervaloch. Prvé výsledky sprístupnili už po potvrdení prvých zápisníc.
Definitívne výsledky budú zverejnené po tom, ako obe zápisnice schváli Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Predpoklad je, že sa tak stane v nedeľu v popoludňajších hodinách.
Prestávka počas zmeny letného času na zimný
Prvýkrát sa spracúvanie výsledkov volieb konalo počas zmeny času z letného na zimný. Systém pre spracovanie výsledkov sa preto na 70 minút zastavil, no volebné komisie ďalej pracovali. Počas technickej prestávky v súvislosti so zmenou času nebolo možné prijímať a spracúvať zápisnice do IVIS-u. Prestávka trvala od 2:55 starého času do približne 3:05 nového času. Cieľom bolo predísť zlyhaniu ľudského faktora, ku ktorému by mohlo dôjsť v dôsledku zmeny času.
Malo to napomôcť predchádzaniu takým situáciám, kde by napríklad zápisnica okrskovej volebnej komisie mala čas spracovania 2:55 a podpis vyššej inštancie v podobe obvodnej alebo okresnej volebnej komisie by mal čas napríklad 2:30. Počas prestávky ale mohli okrskové volebné komisie pokračovať v sčítavaní hlasov a príprave elektronickej zápisnice. ŠÚ SR tiež apeloval na volebné komisie, aby počkali na koniec technickej prestávky a nenosili zápisnice osobne.
Na prípadné technické problémy, napríklad v podobe výpadkov internetu, pokazenej techniky či výpadkov elektrického prúdu, mali pripravený bezpečnostný projekt, ktorý jasne definoval postupy pre dané problémy. Spracovanie výsledkov zabezpečovalo 860 zamestnancov ŠÚ SR v 94 tímoch odborných sumarizačných útvarov. Tie pokryli prácu 164 volebných komisií.
Výsledky volieb primátorov krajských miest a predsedov samosprávnych krajov >>>