Malý počet miliardárov by mohol ovplyvniť výsledok prezidentských volieb v Spojených štátoch. Vyplýva to z analýzy finančných správ politických skupín, ktorú spracoval denník Financial Times (FT). Kandidáti a ich spriaznené skupiny do polovice októbra vybrali viac ako 3,8 miliardy dolárov. A skoro pätinu z tejto sumy venovali miliardári.
Rozloženie financií
Od vlaňajšieho januára do polovice tohtoročného októbra skupiny podporujúce demokratov Joea Bidena a Kamalu Harrisovú vybrali celkovo 2,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo organizácie stojace na strane republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa získali 1,7 miliardy dolárov.
Podľa analýzy FT z toho miliardári venovali na kampane pred tohtoročnými prezidentskými voľbami najmenej 695 miliónov dolárov, čo predstavuje zhruba 18 percent všetkých peňazí, ktoré sa na tieto účely vyzbierali. Celkovo na kampane prispelo 144 ľudí, ktorí sa dostali do rebríčka 800 amerických miliardárov zostavovaného magazínom Forbes.
Čísla podľa FT podčiarkujú obrovský nárast súm naliatych do americkej politiky od roku 2010, keď najvyšší súd vyniesol rozsudok v kauze Citizens United verzus FEC (Federálna volebná komisia), ktorý umožnil jednotlivcom venovať neobmedzené sumy politickým akčným výborom, známym ako Super PAC, ktoré sú nezávislé od oficiálnych kampaní.
Prostriedky kandidátov
Trump, ktorý v kampani vybral celkovo menej peňazí, je o to závislejší od najbohatších Američanov. V absolútnych číslach ide o 432 miliónov dolárov. Od miliardárov pochádza približne tretina financií vybraných jeho kampaňou a spriaznenými skupinami. U demokratov ide o šesť percent všetkých získaných prostriedkov, v celkových sumách o 127 miliónov dolárov.
Na stranu Harrisovej sa postavil napríklad Dustin Moskovitz, ktorý sa podieľal na založení sociálnej siete Facebook. Akčnému výboru Future Forward venoval 38 miliónov dolárov. Spoluzakladateľ profesionálnej sociálnej siete LinkedIn Reid Hoffman potom venoval desať miliónov dolárov pre Future Forward a ďalších šesť miliónov dolárov pre Republican Accountability PAC (Výbor pre republikánsku zodpovednosť), ktorý zverejňuje kritické svedectvá bývalých Trumpových priaznivcov.
Michael Bloomberg, ktorého majetok časopis Forbes odhadol na 104 miliárd dolárov, dal viac ako miliardu dolárov na kampaň dosluhujúceho prezidenta Bidena, ktorý medzitým z kampane odstúpil. Celkovo 19 miliónov dolárov venoval výboru Future Forward 30. mája, v deň, keď bol Trump na súde usvedčený z falšovania finančných záznamov.
Podporovatelia Donalda Trumpa
Trumpovu kandidatúru finančne podporuje vdova po magnátovi Sheldonovi Adelsonovi Miriam Adelsonová, ktorá venovala vyše 100 miliónov dolárov výboru Preserve America. Jej majetok Forbes odhaduje na 34 miliárd dolárov.
Miliardár Elon Musk, majiteľ automobilky Tesla alebo sociálnej siete X, venoval do polovice októbra viac ako 118 miliónov dolárov organizácii America Pac, ktorá podporuje kandidatúru Donalda Trumpa. Trump povedal, že v prípade víťazstva zriadi komisiu pre efektivitu vlády, na čele ktorej bude stáť práve Musk.
Jedným z najväčších darcov tohtoročnej predvolebnej kampane je Tim Mellon, ktorý daroval 150 miliónov dolárov akčnému výboru America Great Again Inc., ktorý podporuje Trumpovu kandidatúru. Ide približne o 45 percent celkového financovania tejto skupiny. Tim Mellon je potomkom rodiny Mellonovcov, ktorá v minulosti vlastnila už zaniknutú banku Mellon Financial alebo bola hlavným investorom spoločnosti Gulf Oil, ktorá sa neskôr slúžila s Chevronom.