Pre rok 2018 ponechalo ministerstvo prognózu na úrovni 4,2 percenta a pre rok 2019 ju rovnako navýšilo o 0,1 percentuálneho bodu na 4,5 percenta.
V nasledujúcich rokoch by sa mal rast zmierňovať na 3,9 percenta v roku 2020 a 3,4 percenta v roku 2021. Významným ťahúňom hospodárskeho rastu má zostať spotreba domácností, zrýchlenie dynamiky v roku 2019 podporí aj nábeh novej produkcie v automobilkách.
Porastie aj zamestnanosť
Výraznejšie zmeny však rezort financií robí vo svojej prognóze vývoja na trhu práce. Odhad rastu zamestnanosti v tomto roku navýšil o 0,3 percentuálneho bodu na 1,7 percenta a v budúcom roku o 0,1 percentuálneho bodu na 1,1 percenta.
V nasledujúcich dvoch rokoch by mala zamestnanosť naďalej stúpať o 1 percento, resp. o 0,7 percenta.
Odhady miery nezamestnanosti však napriek tomu zostali bez zmeny. Mala by klesať z vlaňajších 8,2 percenta na tohtoročných 7,3 percenta a v budúcom roku na 6,7 percenta. V roku 2020 sa miera nezamestnanosti odhaduje na 6,1 percenta a v roku 2021 na 5,9 percenta.
Platy narastú až o 5 percent
Pozitívnejšie ako v predchádzajúcej prognóze ministerstvo financií odhaduje vývoj miezd. Prognózu rastu nominálnych miezd pre tento aj budúci rok zvýšilo zhodne až o 0,6 percentuálneho bodu.
V tomto roku by tak nominálne mzdy mali stúpnuť o 5,2 percenta, v budúcom roku dokonca o 5,4 percenta. V nasledujúcich dvoch rokoch by mali mzdy rásť zhodne o 5,2 percenta.
Po zohľadnení inflácie by tak reálne platy na Slovensku mali v tomto roku stúpnuť o 3,2 percenta, v budúcom roku o 3,3 percenta, v roku 2020 o 2,9 percenta a v roku 2021 o 2,8 percenta.
Kažimíra teší na raste ekonomiky jeho štruktúra
Spolu s rastom príjmov domácností by však mala zrýchliť aj inflácia. Prognózu rastu spotrebiteľských cien podľa národnej metodiky ministerstvo pre tento rok zvýšilo o 0,3 percentuálneho bodu a pre nasledujúce dva roky zhodne o 0,1 percentuálneho bodu.
Ceny by tak v tomto aj budúcom roku mali stúpnuť zhodne o 2 percenta a v ďalších dvoch rokoch prognózovaného obdobia o 2,2 percenta, resp. o 2,3 percenta.
Pozitívnou správou je podľa šéfa rezortu financií Petra Kažimíra najmä štruktúra hospodárskeho rastu, ktorá je postavená na spotrebe domácností. Dopĺňať ju majú súkromné investície, verejná spotreba a aj domáci export.
Fico sa nebráni turistickým preukazom
„Ja som presvedčený, že už sme prekonali hranice, o ktorých sme ani nesnívali,“ uviedol na tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico. Chválil najmä vývoj zamestnanosti, ktorá dosahuje historicky najlepšie čísla.
Slovenská ekonomika, ako najpriemyselnejšia v rámci Európskej únie, musí však podľa neho hľadať aj alternatívy do budúcnosti. Jednou z nich má byť cestovný ruch, o ktorého podpore chce vláda v tomto roku diskutovať.
Premiér naznačil, že sa nebráni napríklad myšlienke zavedenia turistických preukazov, či diskusii o dani z pridanej hodnoty v cestovnom ruchu.
My sme sociálni demokrati, dámy a páni
Pri aktuálnom pozitívnom hospodárskom vývoji sa však opakuje otázka, či by sa nedala urýchliť aj konsolidácia verejných financií.
Eduard Heger z opozičného hnutia OĽaNO na zverejnené dáta reaguje kritikou, že slovenská ekonomika rastie nie vďaka, ale napriek politike vlády Roberta Fica. Vďačiť môžeme podľa neho napríklad pozitívnemu vývoju v Nemecku a ďalších veľkých ekonomikách únie.
Minister P. Kažimír však pripomína, že Slovensko má okrem dobrého hospodárskeho rastu aj množstvo problémov a historických dlhov, ktoré treba riešiť. Je preto podľa neho na rozhodnutí vlády, aké tempo konsolidácie zvolí a čo zvolí za svoju prioritu.
„My sme sociálni demokrati, dámy a páni. Pre mňa je výška deficitu obyčajný finančný nástroj na dosahovanie cieľov,“ dodal premiér R. Fico.