Globálna kríza životných nákladov, ktorá sa začala v roku 2022, je dnes súčasťou každodenného života. Prieskum sesterskej spoločnosti týždenníka The Economist EIU (Economist Intelligence Unit) potvrdzuje, že inflácia zostáva celosvetovo vysoká. Ceny dvoch stoviek produktov a služieb, ktoré EIU sleduje, vzrástli za posledný rok v priemere o 7,4 percenta. To je mierne zníženie z 8,1 percenta v roku 2022, ale ceny aj tak zostávajú výrazne nad priemerom 2,9 percent za posledných päť rokov.
Týždenník zostavil rebríček najdrahších miest sveta. Na prvej priečke sa umiestnili hneď dvaja adepti: Singapur a Zürich. Singapur nie je na prvom mieste žiadnym nováčikom: za posledných 11 rokov bol pravidelne najdrahším miestom na život. Zürich poskočil oproti minulému roku o päť miest. Jeho vzostup na vrchol indexu je spôsobený najmä tým, že švajčiarsky frank zdražel oproti doláru za posledný rok o viac ako desať percent.
V prvej dvadsiatke sú mnohé západoeurópske mestá vrátane Kodane, Dublinu či Viedne. Dôvodom je najmä rast cenovej hladiny. Ďalším je, že Európska centrálna banka v roku 2023 zvýšila úrokové sadzby šesťkrát, aby skrotila infláciu, čo spôsobilo oslabenie eura o sedem percent voči doláru. Severoamerické mestá tento rok v rebríčku klesli: New York, minuloročné najdrahšie mesto spoločne so Singapurom, klesol na tretie miesto.
Tromi najväčšími skokanmi boli Santiago de Querétaro a Aguascalientes v Mexiku a hlavné mesto Kostariky San José. Moskva a Petrohrad sa prepadli o 105 miest na 142. miesto a o 74 miest na 147. miesto. Rubeľ sa prepadol voči doláru v dôsledku západných sankcií uvalených na ruskú ropu a vysokých vojenských výdavkov.
V minuloročnej správe EIU správne predpovedala, že ceny energií a problémy s dodávateľským reťazcom sa v roku 2023 zmiernia. Výhľad je však pesimistickejší. Úrokové sadzby pravdepodobne tak skoro neklesnú, čo obmedzí hospodársky rast; ceny energií by sa mohli opäť zvýšiť, ak sa vojna medzi Izraelom a Hamasom rozšíri na Blízky východ.