Hneď ako sa polícia začala zaoberať kšeftami okolo eurofondov, na svetlo vyšiel prípad Ľubice Roškovej a jej firmy Agro Porúbka. Bývala poslankyňa strany Smer-SD poberala dotácie na dedinské letisko, vyasfaltované parkovisko či cudzí vinohrad, informujú Aktuality.sk.

Vyšetrovanie dlhšie ako tri roky

„Grófka“ z východu bola v roku 2018 Národnou kriminálnou agentúrou obvinená zo subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Viac ako tri roky trvajúce vyšetrovanie je na konci. Pre Aktuality.sk to potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Vyšetrovanie naďalej prebieha a je v závere, návrh na podanie obžaloby podaný nebol,“ napísala hovorkyňa prokuratúry. Andrea Dobiášová doplnila, že vyšetrovateľ v tomto prípade vyčíslil spôsobenú škodu na viac ako 150-tisíc eur, uvádzajú Aktuality.sk.

Agro Porúbka skončila v konkurze, firma však dlhuje pol milióna eur rôznym subjektom, aj štátu. No majetok spoločnosti je vyčíslený ani nie na 16-tisíc eur.

Roškovej majetok sa záhadne zmenšil

„Do konkurzu firmy sa prihlásila Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá dotácie schvaľovala, vyplácala a mala aj kontrolovať, ako sa s nimi nakladá. Roškovej firma ešte pred konkurzom síce stihla štátu vrátiť 15-tisíc eur, ale platobná agentúra žiada doplatiť ešte ďalších 233-tisíc eur. Štátnym úradnikom sa pritom nepozdávalo, ako exposlankyňa Smeru naložila s časťou majetku. Roškovej firma sa totiž na poslednú chvíľu zbavila poľnohospodárskeho dvora v Porúbke,“ uvádzajú Aktuality.

Majetok firmy s atak ešte pred konkurzom výrazne znížil. „Kategoricky odmietam, že by spoločnosť vykonávala pred vyhlásením konkurzu kroky, ktoré by mali alebo mohli byť posudzované ako vyťahovanie majetku pred uspokojením veriteľov,“ vyhlásila Rošková v minulosti.

Vyplácanie pohľadávok

PPA však podala na súd žalobu, kroky Roškovej spochybňuje. „Vzhľadom na to, že dlžník/úpadca počas piatich rokov pred začatím konkurzného konania uzatváral právne úkony, na základe ktorých boli prevedené z majetku úpadcu na spriaznenú osobu viaceré nehnuteľnosti, boli správcom majetku úpadcu podané žaloby o určenie neúčinnosti právneho úkonu,“ informovala Pôdohospodárska platobná agentúra.

Ak by súd prevod zrušil, správca by z vráteného majetku mohol vyplácať dlžoby. Eurostav Michalovce Patrika Šuchtu si prihlásila najvyššiu pohľadávku – viac ako 250-tisíc eur. Medzičasom však tie skončil v konkurze.

Východoslovenskí farmári v minulosti nazývali Šuchtu Roškovej pravou rukou, ten to však odmietal, rovnako Rošková poprela, že by bol jej bielym koňom. Dnes sú v spore.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

„Grófka“ Rošková vracia štátnu pôdu. Mali by ju dostať mladí farmári