Pre vyjednávanie s Ukrajinou je 55 percent Rusov, pre pokračovanie vojny len 25 percent, napísal dnes spravodajský server Meduza o výsledkoch neverejného prieskumu verejnej mienky, uskutočneného za zákazku Kremľa. Súčasne portál pripustil, že Kremeľ, ktorý nie je ochotný k ústupkom a nemieni sa vzdať zabraného územia Ukrajiny, sa sotva bude obzerať na názor účastníkov prieskumu. Väčší vplyv bude mať skôr ďalší priebeh vojny.

Popularita vojny klesá

„Počet stúpencov mieru sa počas pol roka zdvojnásobil,“ napísal server o hlavnom poznatku z prieskumu, ktorý podľa portálu uskutočnil úrad FSO, ktorý sa stará o prezidentovu ochranu. Za obrat v názoroch ruskej verejnosti môže séria porážok na ukrajinskom bojisku a nepopulárna mobilizácia, ktorú Kremeľ podnikol na doplnenie jednotiek preriedených stratami.

Získané čísla zodpovedajú poznatkom z októbrového prieskumu nezávislého strediska Levada, podľa ktorého sa za mierové rokovania vyslovilo 57 percent opýtaných, zatiaľ čo pre vojnu 27 percent.

Podľa prieskumov FSO sa postoj Rusov k vojne prudko zhoršil v poslednom čase. Ešte v júli prieskumy tvrdili, že mier s Ukrajinou žiada iba 30 percent Rusov.

Pre tento stav chcú úrady obmedziť počet verejných prieskumov zaoberajúcich sa postojmi Rusov k vojne, píše Meduza s odvolaním sa na dva nemenované zdroje blízke prezidentskej kancelárii. Predtým tieto prieskumy pravidelne vykonávala štátna agentúra VCIOM. „Namerať sa dá teraz všeličo, a tak je lepšie to nerobiť,“ vysvetlil zdroj.

Zmena postojov po mobilizácii

Počet prívržencov mierových rokovaní začal podľa riaditeľa Levady Denisa Volkova rýchlo rásť po vyhlásení mobilizácie 21. septembra: „Ide o neochotu občanov osobne sa zapojiť do bojov,“ vysvetľoval Volkov, podľa ktorého bola podpora vojny od začiatku síce vysoká, ale „deklaratívna“. Ľudia tu pokladali vojnu za niečo, čo sa ich osobne netýka. Po mobilizácii ale osobné ohrozenie vzrástlo a ľudia zatúžili po mierových rozhovoroch. Väčšina to ale podľa Volkova ponecháva na rozhodnutí úradov v štýle „my by sme to chceli, ale rozhodnú oni“.

Sociológ Grigorij Judin tiež spojil rast počtu stúpencov mierových rokovaní s mobilizáciou, ktorá pre Rusov znamenala rozbitie doterajšieho všedného života a priniesla pocit ohrozenia. V prospech mierových rokovaní hovorí aj „strata viery vo víťazstvo pre porážky na fronte a absencii presvedčivej teórie, ako by mohlo Rusko vyhrať“. Sociológ však pripúšťa, že mnoho Rusov si od rokovaní sľubuje legalizáciu anexie ukrajinských území, a tým aj bezpečia Ruska.

Judin nevylúčil, že nespokojnosť s priebehom vojny by mohla onedlho vyústiť do protivojnových protestov. „Protesty nevznikajú preto, že si ľudia niečo myslia, ale preto, že vznikajú podmienky, ktoré ich umožňujú. Protestný potenciál je v Rusku beztak vysoký. Až sa možnosti objavia, budú protesty. Možno nebudeme musieť dlho čakať,“ povedal Judin.

Režim svoj postoj nezmení

Úrady podľa kremeľských zdrojov neveria, že zakrátko vypuknú v Rusku masové protivojnové demonštrácie. Pre každý prípad „je lepšiu situáciu nehrotiť a zbytočne nedráždiť ľudí“. Štátne a prokremeľské médiá tak dostali pokyn príliš nerozmazávať vojnu a radšej sa zamerať na „pozitívnejšie témy“.

Dynamika postojov Rusov k vojne sotva prinúti režim k skutočnému vyjednávaniu s Ukrajinou, domnieva sa politológ Vladimir Gelman. Moskva podľa neho nie je ochotná pristúpiť na ústupky. Perspektíva mierových rozhovorov závisí skôr od ďalšieho priebehu bojov, než od názoru účastníkov prieskumov verejnej mienky.

Ruský prezident Vladimír Putin podľa serveru, ktorý teraz funguje v lotyšskom exile, nie je pripravený vzdať sa nárokov na ukrajinské územie a narážkami na rokovania sa len snaží získať čas na prípravu novej ofenzívy. A tak je v zime možná „nová vlna mobilizácie“, aj keď nikto nevie, aká masová bude.

Ďalšie dôležité správy

EBE 19 Brusel - Na snímke lotyšský  minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs prichádza na mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí v sídle NATO v Bruseli 4. marca 2022. FOTO TASR/AP

Latvia's Foreign Minister Edgars Rinkevics speaks with the media as he arrives for an extraordinary NATO foreign ministers meeting at NATO headquarters in Brussels, Friday, March 4, 2022. U.S. Secretary of State Antony Blinken meets Friday with his counterparts from
Neprehliadnite

Ukrajina by mala slobodne útočiť na vojenské ciele v Rusku, tvrdí lotyšský minister