Skupina vyše 80 poslancov Európskeho parlamentu (EP) vyzvala v otvorenom liste šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella, aby odstúpil po svojej minulotýždňovej „ponižujúcej“ návšteve Moskvy, ktorá podľa ich názoru vážne poškodila dobrého meno Európskej únie. Túto informáciu týždenníka Politico v utorok potvrdili viacerí slovenskí europoslanci zúčastňujúci sa na prebiehajúcom plenárnom zasadnutí EP.

„Počas návštevy v Moskve Borrell opakovane nedokázal brániť záujmy Európskej únie,“ píše sa v liste zaslanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. List podpísalo 81 europoslancov z viacerých členských krajín a viacerých politických frakcií EP, vrátane troch slovenských zákonodarcov z frakcie európskych ľudovcov (EPP) - Vladimíra Bilčíka (Spolu), Miriam Lexmann a Ivana Štefanca (obaja KDH).

WA 37 Zavidovo - Ruský prezident Vladimir Putin počas videorozhovoru so študentami vo svojej  prezidentskej rezidencii v Zavidove, 150 km severne od Moskvy v pondelok 25. januára 2021. Vladimir Putin v pondelok odmietol tvrdenie odporcu Kremľa Alexeja Navaľného, že mu patrí luxusné sídlo na pobreží Čierneho mora. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Investigatívny film o veľkolepej rezidencii Putina zverejnil na internete v utorok 19. januára tím opozičného politika Navaľného. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Rusko vyhostilo diplomatov z Poľska, Nemecka a Švédska

V otvorenom liste sa ďalej uvádza, že šéfka EK by mala prijať opatrenia, ak Borrell zo svojej funkcie neodstúpi. Borell má práve na utorňajšie poobedie naplánované vystúpenie v pléne EP a rozpravu s europoslancami k otázkam zahraničnej politiky EÚ.

Mnohí zákonodarcovia otvorene kritizujú Borrella, že počas svojej návštevy Moskvy, ktorá sa konala krátko po nepodmienečnom odsúdení ruského opozičného politika Alexeja Navaľného z väzenia, bol nepresvedčivý a jeho cesta bola neúspešná.

Len krátko po spoločnej tlačovej konferencii s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý bol miestami otvorene nepriateľský, Moskva oznámila, že vyhosťuje troch diplomatov z členských krajín EÚ za ich podporu demonštrácií v prospech Navaľného.

Podľa signatárov listu mal šéf európskej diplomacie dôraznejšie čeliť Lavrovovi, ktorý hovoril o „arogancii“ EÚ v súvislosti s prípadom Navaľného a mal svoj pobyt v Moskve ukončiť v okamihu, keď sa dozvedel o vyhostení diplomatov.