Popravde, predchádzajúce tvrdenie je nutné poopraviť - návrh je už dávno pripravený, ale Brusel ho plánuje predložiť až po britskom referende, v ktorom sa má rozhodnúť, či Briti opustia Európsku úniu.

Nejde pritom o priamy zákaz týchto domácich pomocníkov, ale o ich energetické obmedzenie alebo nutnosť pri ich výrobe využívať efektívnejšie komponenty. Spotrebiče budú musieť mať energetické štítky. Ročne by sa vďaka tejto regulácii malo ušetriť 10 miliónov ton CO2 a domácnostiam by táto zmena mala ušetriť časť peňazí na účtoch za energie.

Plán Bruselu je taký, že energetická náročnosť napríklad kanvíc by mala klesnúť o tretinu, čím sa oslabí aj ich výkon. Tak napríklad 3 000-wattová kanvica by mohla mať podľa nového nariadenia výkon len 2 000 wattov, tvrdí denník Daily Mirror.

Efekt sa môže vynulovať 

Slabší príkon spôsobí, že čas na zovretie vody na prípravu štyroch šálok čaju sa zdvojnásobí z priemerného času 2,5 minúty na päť minút. Výsledkom bude rovnaká spotreba energie, len s tým rozdielom, že smädný Brit si čaj zaleje neskôr. Efekt slabšieho výkonu vyvoláva logické pochybnosti aj u fénov: Slabšie fény, podobne ako slabé vysávače nariadené Európskou úniou, sa budú musieť pre dosiahnutie rovnakého účinku používané dlhšie, čím sa energetické úspory vynulujú, čo určite „poteší“ profesionálnych kaderníkov, ktorí musia stáť na nohách celý deň. 

Po vysávačoch chce Brusel zakázať aj neúsporné kanvice, fény alebo hriankovače

Brusel by mal obmedziť aj príkon fénov Zdroj: flickr.com/Jason Rogers

Európska komisia sa zatiaľ snažila držať svoj plán v tajnosti, hoci regulácia bola okrajovo spomenutá aj na začiatku tohto roka. Odhaliť ju chce Brusel v „bezpečnejšom čase“, teda až po britskom referende o odchode z únie, ktoré sa bude konať 23. júna. Výsledky prieskumov verejnej mienky sú značne vyrovnané – rozdiel medzi podporovateľmi a odporcami Brexitu sa pohybujú okolo dvoch percentuálnych bodov.

Predchádzajúce obmedzenia silných vysávačov vnímala britská verejnosť veľmi negatívne. Rýchlovarné kanvice a hriankovače sú pritom pre Britov ešte tvrdšie sústo. Až tretina všetkých rýchlovarných kanvíc predávaných v EÚ sa predá práve vo Veľkej Británii, pričom Briti tvoria len desatinu obyvateľov Únie. Každý rok si urobia 62 miliárd šálok čaju

K britskému životnému štýlu jednoducho neodmysliteľne patrí pitie čaju a hrianky. Denník The Daily Telegraph urobil anketu, v ktorej sa dve tretiny hlasujúcich vyjadrili, že reguláciu vnímajú ako „útok na tradičné britské raňajky“. „Ak budeme hlasovať za zotrvanie, tak budeme bezbranní proti lavíne európskych regulácií, s ktorými Brusel čaká, až bude po referende. Už teraz nám ovplyvňuje životy od raňajok až po hranice,“ varuje Matthew Elliott z iniciatívy Vote Leave (Hlasujte pre odchod).

Ďalšie návrhy bude preto potrebné prezentovať verejnosti diplomaticky, čoho sú si vedomí aj komisári v Bruseli. „Musíme brať ohľad na kritiku, že sa EÚ príliš mieša do obyčajného života občanov,“ priznávajú podľa Telegraphu komisári. Chcú preto verejnosť presvedčiť, že regulácia nie je šikanou, ale že im reálne zníži náklady za elektrinu, čo je v ich vlastnom záujme.

Negatívne ohlasy sa už prejavili. Europoslanec David Coburn za britskú euroskeptickú stranu UKIP sa pokusu o reguláciu cynicky posmieval, keď povedal, že musel štyrikrát opiecť chlieb v toastovači, aby bol uspokojivo opečený. Poslanec si ale myslel, že regulácia hriankovačov už vstúpila do platnosti.  

Čo sa už reguluje?

Regulácia vlani zasiahla aj bojlery, tepelné čerpadlá a kotly, ktoré sú od septembra minulého roka označené energetickými štítkami. Tie so sezónnou energetickou účinnosťou vykurovania nižšou ako 86 percent mali skončiť, lacnejšie nekondenzačné plynové kotly sa už nesmú uvádzať na trh. Ich regulácia je súčasťou smernice 2009/125/EÚ Európskej únie, ktorej cieľom je znižovať spotrebu energie a zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov. 

Od septembra 2014 platí rovnako zákaz predaja vysávačov s príkonom silnejším ako 1 600 wattov. Na obranu Bruselu treba povedať, že vysoký príkon ešte neznamená aj vysokú účinnosť - je to vlastne údaj o spotrebe elektrickej energie. Dôležité je teda zistiť si takzvaný sací výkon, ten totiž určuje, ako silno bude prístroj vysávať.

Od roku 2017 potom zakáže prístroje nad 900 wattov. Dovtedy mali vysávače na trhu v priemere 1 200-wattové motory, v ponuke boli aj také, ktoré mali silu 2 200 wattov. 

Európska únia pri vysávačoch uvádza štítky energetickej efektivity.Tá sa označuje písmenami A až G, podobne ako pri práčkach a chladničkách. Tieto štítky ukazujú aj výšku hluku a množstvo prachu, ktorý vysávač vypustí do vzduchu.

V čerstvej pamäti spotrebiteľov ostalo aj zrušenie predaja klasických žiaroviek. V rokoch 2009 až 2012 Európska únia postupne obmedzovala ich výrobu a dovoz: 100-wattové žiarovky únia zakázala v roku 2009, 75-wattové v roku 2010, v roku 2011 zakázala 60-wattové a v roku 2012 všetky ostatné štandardné žiarovky. Tie nahradili drahšie úsporné žiarovky. V tomto roku mala Európska únia zakázať aj halogénové žiarovky, ale svoj nápad prehodnotila - dohoda počíta s ich zákazom až od roku 2018, nahradia ich LED svetlá.