Výrobné ceny v Nemecku v auguste klesli najviac od začiatku záznamov v roku 1949. Medziročne sa znížili o 12,6 percenta, uviedol nemecký štatistický úrad. Analytici s takýmto vývojom cien počítali.
Správa podnietila nádej na ďalšie zmiernenie inflácie v najväčšej európskej ekonomike, keďže ceny výrobcov sa neskôr spravidla premietajú do cien pre spotrebiteľov.
Vlani v auguste výrobné ceny v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorá ešte viac zdražela energie a mnoho surovín, vzrástli medziročne o 45,8 percenta, čo bol najvyšší zaznamenaný nárast od začiatku záznamov. Za poklesom v tomto auguste je práve táto porovnávacia základňa.
Rozhodujúcim faktorom pre prudký pokles výrobných cien bol minulý mesiac opätovný pokles cien energií, ako aj medziproduktov. Energie boli o 31,9 percenta lacnejšie ako pred rokom, aj keď v medzimesačnom porovnaní ceny energií vzrástli. Rast cien spotrebných a investičných tovarov naďalej medziročne slabol.
V júli sa výrobné ceny v Nemecku medziročne znížili o šesť percent. Vykázali tak prvý pokles od novembra 2020 a najvýraznejší pokles od októbra 2009, keď ich stlačila nadol globálna finančná a hospodárska kríza. V porovnaní s júlom sa výrobné ceny v auguste zvýšili o 0,3 percenta.
Vývoj výrobných cien sa zvyčajne časom prejavuje aj v cenách pre koncového spotrebiteľa, podľa ktorých Európska centrálna banka riadi svoju menovú politiku. Pre infláciu ECB od minulého leta výrazne zvýšila základnú úrokovú sadzbu, naposledy minulý týždeň, a to na 4,50 percenta.