Podiel celkovej produkcie drahšieho radu iPhone 14 Pro sa zvýšil z pôvodne plánovaných 50 percent na 60 percent a v budúcnosti by sa mohol zvýšiť na 65 percent, uvádza sa v správe.

Zameranie spoločnosti Apple na modely vyššej triedy jej môže pomôcť čeliť slabému predaju smartfónov. V čase čipovej krízy pomohli prémiové zariadenia Apple Pro a Pro Max, ktoré sa dobre predávali, spoločnosti zvýšiť marže.

V správe spoločnosti TrendForce sa uvádza, že by rastúce úrokové sadzby v USA mohli obmedziť spotrebiteľské výdavky a podkopať dopyt po telefónoch iPhone v prvom štvrťroku 2023. To by mohlo vyústiť k medziročnému poklesu výroby na 52 mil. kusov, čo by bolo menej o 14 percent.

Analytici v minulosti uviedli, že verzie iPhone 14 Pro a Pro Max sa predávajú rýchlym tempom, hoci dopyt po základných modeloch, ktoré sú zvyčajne najpredávanejšími modelmi spoločnosti Apple, bol slabý.

Podľa prieskumnej spoločnosti Canalys bol Apple jediným výrobcom z prvej päťky na trhu, ktorý v treťom štvrťroku zaznamenal nárast dodávok. Zvýšil si tým podiel na globálnom trhu smartfónov v priebehu roka z pôvodných 15 percent na 18 percent. Rast podielu nastal v čase, keď sa celkový trh so smartfónmi znížil o 9 percent, uviedla spoločnosť Canalys.

Minulý mesiac spoločnosť oznámila, že svoj najnovší iPhone 14 bude vyrábať v Indii, keďže technologický velikán presúva časť svojej výroby z Číny, aby sa predišlo rizikám vyplývajúcim z rastúceho napätia medzi Washingtonom a Pekingom.

Spoločnosť TrendForce odhaduje, že podiel výroby spoločnosti Apple z Indie v roku 2023 prekročí 5 percent a v priebehu rokov sa bude len zvyšovať.