Výrobný sektor eurozóny v októbri ďalej strácal dynamiku a tempo jeho rastu sa spomalilo o niečo viac, ako naznačil predbežný odhad.

Dôvodom sú pretrvávajúce problémy v dodávateľských reťazcoch, ktoré zasiahli výrobu aj knihy objednávok, pričom dodacie sú najdlhšie v histórii týchto údajov. Aj problémy v logistike brzdili výrobu. Ukázal to v utorok spresnený prieskum spoločnosti IHS Markit.

Kľučovým je index manažérov

Z konečných údajov vyplýva, že index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) z výrobného sektora eurozóny, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v októbri klesol na 58,3 bodu z 58,6 bodu v septembri.

EBE 1 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke budova Európskej centrálnej banky (ECB) stojaca vedľa budov úradov a apartmánov skoro ráno v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 20. septembra 2021. FOTO TASR/AP


The European Central Bank is seen next to office and apartment buildings in Frankfurt, Germany, early Monday, Sept. 20, 2021. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v septembri spomalil

Spresnená hodnota indexu je síce nižšia ako 58,5 bodu pri rýchlom odhade a najnižšia od februára, ale drží sa stále vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Prepad na deväťmesačné minimá

Čo sa týka jednotlivých krajín eurozóny, vývoj aktivity v ich výrobných sektoroch sa v októbri líšil. Kým v Holandsku, Írsku, Taliansku a Grécku nabrala výroba tempo, v ostatných sledovaných krajinách sa aktivita, naopak, spomalila, najmä v Nemecku a Francúzsku, ktorých PMI sa prepadli na deväťmesačné minimá.

AJ POTRAVINY, AJ
STAVEBNINY
Inflácia bola
v septembri 5,1
percenta. Ide
o jednu z najvyšších
v eurozóne.
Na porovnanie, vo
Francúzsku stúpli
ceny o 2 percentá.
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne sa v septembri zrýchlila na 13-ročné maximum

Konkrétne, najvyšší PMI malo v októbri Holandsko, a to 62,5 bodu, čo je najviac za dva mesiace. Nasledovali Írsko (62,1 bodu, dvojmesačné maximum), Taliansko (61,1 bodu, štvormesačné maximum), Rakúsko (60,6 bodu, osemmesačné minimum), Grécko (58,9 bodu, dvojmesačné maximum), Nemecko (57,8 bodu, čo bolo menej ako 58,2 bodu pri rýchlom odhade a deväťmesačné minimum), Španielsko (57,4 bodu sedemmesačné minimum) a Francúzsko (53,6 bodu, deväťmesačné minimum).

Problémy v ponuke a logistike

Na príčine boli najmä problémy na strane ponuky. A tiež problémy v logistike spôsobené nedostatkom prepravných kontajnerov a vodičov nákladných vozidiel, čo viedlo k prudkému nárastu vstupných nákladov a sťažuje továrňam prístup k vstupným surovinám.

Priemerné dodacie lehoty sa drasticky natiahli a sú najdlhšie v histórii prieskumov od roku 1997.

Aktuálne v Rusku: V utorok 28. septembra dosiahla krajina rekord v počte úmrtí na koronavírus. Od začiatku pandémie ich ešte nebolo viac ako 852 za jediný deň.
Neprehliadnite

CFA: Index ekonomického sentimentu poklesol na najnižšiu úroveň od mája 2020

„Výrobcovia v eurozóne oznámili v októbri zhoršenie situácie v dodávateľskom reťazci, čo prudko obmedzilo rast ich produkcie,“ skonštatoval Chris Williamson, hlavný ekonóm IHS Markit.

Vysoká inflácia dlhší čas

A hoci ekonomika eurozóny v lete pokračovala v raste, po zotavení sa z poklesu spôsobeného blokádami na zastavenie pandémie nového koronavírusu, inflácia tiež naberá tempo a rýchlejšie, ako sa očakávalo, ukázali oficiálne údaje minulý týždeň.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová minulý týždeň priznala, že inflácia bude vysoká dlhší čas, ale odmietla špekulácie, že cenové tlaky naštartujú zvyšovanie úrokových sadzieb ECB už v budúcom roku.