Vyriešenie globálneho nedostatku čipov, ktorý bráni výrobe automobilov či spotrebnej elektroniky, by mohlo trvať aj niekoľko rokov. Na virtuálnej konferencii v rámci veľtrhu Computex to povedal šéf americkej spoločnosti Intel Pat Gelsinger. Veľtrh sa koná v taiwanskej metropole Tchaj-pej a Intel patrí k hlavným svetovým výrobcom čipov.
Rozmach práce z domu a vzdelávania cez internet v čase pandémie podľa Gelsingera viedol k ,,explozívnemu rastu v oblasti polovodičov", ktorý vyvolal veľké napätie v dodávateľskom reťazci.
,,Hoci toto odvetvie podniká kroky na riešenie krátkodobých problémov, mohlo by trvať aj niekoľko rokov, než sa vyrieši nedostatok produkčných kapacít, surovín a súčiastok," uviedol šéf Intelu, ktorého citovala agentúra Reuters.
Kríza čipov dopadá na dodávateľov. Pre najväčšieho zamestnávateľa na Hornej Nitre je problémom
Gelsinger už v aprílovom rozhovore s listom The Washington Post varoval, že nedostatok čipov zrejme poľaví až za niekoľko rokov. V marci Intel oznámil, že investuje 20 miliárd dolárov do rozšírenia výrobných kapacít. Firma v rámci týchto investícií postaví dve nové továrne v Arizone.
,,Plánujeme expandovať do ďalších lokalít v USA a v Európe, aby sme zabezpečili udržateľný a bezpečný dodávateľský reťazec," uviedol Gelsinger. Žiadne ďalšie podrobnosti k tomu ale neposkytol.
Problémy s nedostatkom čipov zasiahli výrobcov automobilov po celom svete. Poradenská spoločnosť Roland Berger v apríli predpovedala, že tieto problémy budú pretrvávať ešte dlho po roku 2021. Upozornila tiež, že v dôsledku elektrifikácie vozidiel a automatizácie riadenia sa do roku 2025 dopyt po čipoch zo strany automobilového priemyslu výrazne zvýši.