Po výraznom poklese v závere utorkového obchodovania sa ceny ropy v stredu vrátili k rastu, pričom cena Brentu sa posunula bližšie k 73 dolárom za barel.

Ceny komodity podporili informácie o výraznejšom než očakávanom poklese ropných zásob v Spojených štátoch, rozsah rastu však naďalej limitujú obavy z ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do ôsmej hodiny ráno miestneho času 72,80 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 54 centov (0,75 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 68,18 dolára za barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 48 centov, alebo 0,71 percenta.

Ceny ropy v obidvoch prípadoch klesli v utorok zhruba o 2,5 percenta, keď náladu na trhoch výrazne ovplyvnili ďalšie signály z centrálnych bánk, že so zvyšovaním úrokových sadzieb ešte neskončili.

V stredu sa ceny zotavili po tom, ako Americký ropný inštitút v utorok večer zverejnil svoje odhady, že zásoby ropy v USA za minulý týždeň výrazne klesli. Podľa inštitútu pokles dosiahol približne 2,4 milióna barelov. Analytici s poklesom počítali, očakávali však, že dosiahne zhruba 1,76 milióna barelov.

Trhy teraz čakajú na oficiálne údaje z amerického ministerstva energetiky, ktoré budú známe v stredu.

Ceny ropy mohli rásť aj výraznejšie, zabránili tomu však vyjadrenia prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardovej, podľa ktorej pretrvávajúca vysoká inflácia neumožňuje ECB oznámiť ukončenie zvyšovania sadzieb. Navyše, v USA sa v júni zvýšila dôvera spotrebiteľov, čo na trhoch posilnilo očakávania, že americká centrálna banka bude vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračovať.

Ďalšie dôležité správy

Wind energy turbines in Denmark
Neprehliadnite

Európske energetické bohatstvo ležalo pod hladinou mora. Teraz je nad ňou a závidí ho celý svet