Pretrvávajúce chladné počasie spôsobuje nárast spotreby plynu v Európe. Podľa Gas Infrastructure Europe (GIE), európskej organizácie združujúcej prevádzkovateľov plynovodných sietí, je však prudký nárast cien tejto komodity nepravdepodobný.

Podľa združenia so sídlom v Bruseli je spotreba plynu zo zásobníkov v súčasnosti nad 10-ročným priemerom. Miera naplnenia je však stále pomerne vysoká. Uviedlo, že ceny by začali viac kolísať, ak by sa zásobníky vyprázdnili a stali by sa viac závislými od dovozu.

„V súčasnosti je jednoduchšie kombinovať dovoz a čerpanie zo zásobníkov, čo je pre spotrebiteľov výhodné,“ uviedla GIE.

Dôvodom nadpriemernej spotreby plynu zo zásobníkov sú podľa združenia súčasné nízke teploty v celej Európe a ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu začiatkom roka.

Aj keby však chladné obdobie trvalo dlhšie, dodávky plynu do Európy sú podľa GIE zabezpečené. Existuje nanajvýš riziko, že zásobníky budú na jar prázdnejšie, ako sa očakávalo.

GIE odhaduje, že do marca by ich naplnenosť mohla dosiahnuť 30 percent, čo „by si vyžadovalo zvýšenú pozornosť pri dopĺňaní zásobníkov v budúcom lete“.

Zatiaľ čo v minulosti bolo zvyčajne možné kúpiť plyn v lete za nižšie ceny ako v zime, v poslednom čase je zrejmý opačný trend, keď sú ceny plynu v letných mesiacoch miestami vyššie ako v zimných mesiacoch. Združenie upozorňuje, že v lete bude dôležité dostatočne naplniť zásobníky pred nasledujúcou zimou.

Ukrajina, ktorá od roku 2022 čelí rozsiahlej vojenskej agresii zo strany Ruska, začiatkom tohto roka zastavila tranzit ruského plynu po vypršaní platnosti príslušnej zmluvy.

Slovensko, ktoré je od dodávok ruského plynu značne závislé, ukončenie tranzitu ostro kritizovalo. GIE sa vyjadrila, že krajina by nemala mať problémy so zabezpečením dodávok plynu vzhľadom na existujúcu infraštruktúru a naplnenie svojich zásobníkov.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Budno - Zamestnanci stoja počas slávnostného otvorenia nového plynovodu Baltic Pipe v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe II, ktoré spája N
Neprehliadnite

Rast cien plynu v Európe po konci tokov cez Ukrajinu sa zmiernil