Výpredaj na dlhopisových trhoch vo svete zrýchľuje a v pondelok zasiahol tiež Európu, kde sa zvyšujú výnosy dlhopisov vydaných vládami krajín eurozóny.

Impulzom bol vývoj v Spojených štátoch, kde výnos desaťročného dlhopisu americkej vlády presiahol päť percent, čo je maximum za 16 rokov. Analytici očakávajú ďalšie negatívne vplyvy aj na akciové trhy a predpokladajú, že centrálne banky zachovajú vysoké úroky dlhý čas, najmä v Spojených štátoch.

Výnosy v Amerike a v Európe

Desaťročné dlhopisy americkej vlády slúžia ako referenčný nástroj pre globálny dlhopisový trh a odvíja sa od nich cena peňazí aj v ďalších krajinách. Výnos týchto papierov dostal až na 5,021 percenta, čo je najvyššia hodnota od júla 2007, uviedla agentúra Reuters. Výnos už minulý týždeň vo štvrtok na chvíľu vystúpil na päť percent, kým sa vrátil pod túto hranicu.

V Európe sa výnos desaťročného dlhopisu nemeckej vlády dostal na 2,962 percenta, zostáva tak pod dvanásťročným maximom 3,006 percenta, na ktorom sa ocitol začiatkom októbra. Európska centrálna banka má základný úrok na 4,50 percenta, americká centrálna banka v pásme 5,25 až 5,50 percenta.

Uprednostňovanie aktív

Výnosy sa pohybujú opačne k cenám. Čím viac teda ceny dlhopisov klesajú, tým viac sa zvyšuje výnos týchto papierov. Minulý týždeň v piatok výnosy amerických aj európskych dlhopisov klesli s tým, ako investori začali pred víkendom uprednostňovať aktíva všeobecne považované za bezpečnejšie.

Zamerali sa preto napríklad na predaj akcií. Trhy zároveň pozorne sledujú vývoj okolo izraelsko-palestínskeho konfliktu, kde ich zaujíma, či nehrozí jeho rozšírenie do okolitých arabských krajín.

Situácia na devízových trhoch

Na devízových trhoch je však hlavnou témou dramatický rast výnosov. Investori na jednu stranu vidia známky relatívnej odolnosti americkej ekonomiky, na stranu druhú tiež rast štátneho dlhu. Vysoké výnosy a s nimi spojená vyššia cena peňazí predražujú firmám náklady na financovanie, takže napríklad akcie môžu voči dlhopisom strácať na atraktivite.

„Hoci by mal odliv kapitálu z akcií do dlhopisov znižovať ich výnosy, deje sa pravý opak. To je dané primárne emisiami nových dlhopisov zo strany americkej vlády, čo jej umožňuje pozastavenie dlhového stropu,“ povedal analytik XTB Tomáš Cverna. „Averzia k riziku, ktoré teraz môžeme sledovať na finančných trhoch, spôsobuje posilňovanie amerického dolára,“ dodal.

V Európe sa tento týždeň upriamuje pozornosť na Atény, kde bude mať ECB vo štvrtok svoje výjazdové zasadnutie. Očakáva sa, že ECB ponechá základné sadzby bez zmien, vrátane sadzby depozitnej, ktorá je na rekordných štyroch percentách. Investorov budú zaujímať akékoľvek informácie, ktoré by mohli naznačiť, kedy a ako chce ECB znížiť objem dlhopisov nakúpených za pandémie.

Ďalšie dôležité správy

KK22 archív Atény - Na archívnej snímke z 5. júla 2015 grécka vlajka (vpravo) a vlajka Európskej únie vejú pod Akropolou v Aténach. Grécko opustí takzvaný rámec sprísneného dohľadu 20. augusta, uviedol v stredu 10. augusta 2022 grécky minister financií Christos Staikouras. To zvýši slobodu krajiny pri tvorbe hospodárskej a fiškálnej politiky. FOTO TASR/AP
FILE - The Greek, right, and the European flags wave under the ancient Acropolis hill in Athens, July 5, 2015. The European Union's budget wat
Neprehliadnite

Rating Grécka sa po trinástich rokoch vrátil späť do investičného pásma