Štátna Vodohospodárska výstavba totiž už poslala list slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny, v ktorom sa odvoláva na článok zmluvy o možnosti odstúpenia od zmluvy bez udania dôvodov. Podľa tohto článku sa tak automaticky spustil mechanizmus na odškodnenie Slovenských elektrární, uviedla spoločnosť.
„Možnosť odstúpiť od zmluvy o prevádzke (bez udania dôvodov - pozn. red.) je zakotvená priamo v jej texte. Avšak štát je v takomto prípade povinný odškodniť spoločnosť Slovenské elektrárne a my si tento nárok uplatníme,“ informovali elektrárne.
Výšku odškodnenia sa v súčasnosti elektrárne neodvážili odhadnúť. Tú stanoví až audítor na základe predpokladaného ušlého zisku, ktorý mohli elektrárne získať počas trvania zmluvy. RTVS na Facebooku informovala, že neoficiálne sa hovorí o odškodnení minimálne 100 miliónov eur.
Zmluva bola podpísaná v roku 2006 na obdobie tridsiatich rokov. Vodná elektráreň pritom prejde do rúk štátu od marca budúceho roka.
Vyriešili sme poisťovne, vyriešime aj toto
Premiér už minulý týždeň, keď ohlásil zámer štátu odstúpiť od zmluvy, uviedol, že sa prípadných sankcií či medzinárodných arbitráží zo strany Slovenských elektrární neobáva. „My sme prijali rozhodnutia, aj pokiaľ išlo o zisky zdravotných poisťovní. My si myslíme, že máme absolútne právo na vypovedanie tejto zmluvy a myslíme si, že akékoľvek pokusy talianskej spoločnosti Enel o akúkoľvek náhradu škody budú neúspešné,“ povedal pred týždňom R. Fico.
Prvá vláda R. Fica zakázala v roku 2007 zdravotným poisťovniam vyplácať si zisk, o päť rokov zákaz zrušil Ústavný súd SR. Akcionári zdravotnej poisťovni Union uspeli aj na arbitrážnom súde, ktorý im priznal odškodné 22 miliónov eur. Súčasná vláda odmieta túto sumu zaplatiť.
Dôvody pre odstúpenie od zmluvy na Gabčíkovo zopakoval R. Fico aj vo štvrtok počas Hodiny otázok v Národnej rade SR, ide o tieto tri dôvody:
- „Enel nám odmieta poskytovať základné údaje a informácie, ktoré by nám umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku z vodnej elektrárne spravodlivé alebo nespravodlivé pre štát,“ povedal R. Fica. Podľa nájomnej zmluvy pripadá 65 percent zisku na štátnu Vodohospodársku výstavbu a 35 percent na Slovenské elektrárne.
- Vláda tvrdí, že Enel nepripravil žiadne plány na rekonštrukciu a obnovu vodnej elektrárne.
- S údržbou má súvisieť aj tretí dôvod. Enel podľa R. Fica neplní povinnosť platiť ročne štátu asi 5 miliónov eur, ktoré majú ísť na údržbu Vodného diela Gabčíkovo, ktoré vznikli v súvislosti s prevádzkou tunajšej vodnej elektrárne. „Toto spochybňujú a dokonca od nás žiadajú vrátiť 43 miliónov eur,“ tvrdí premiér.
Chýbala zmluva?
Je pravdou, že Slovenské elektrárne spochybnili právo Vodohospodárskej výstavby na nimi odvádzané platby v spomínanej výške 43 miliónov eur. Tieto prostriedky mali na základe zmluvy smerovať ďalej, ďalšej štátnej firme - Slovenskému vodohospodárskemu podniku na prevádzku jeho objektov na Vodnom diele Gabčíkovo.
Elektrárne však tvrdia, že do februára tohto roka žiadna zmluva medzi Vodohospodárskou výstavbou a Slovenským vodohospodárskym podnikom neexistovala, čiže nemali na každoročne odvádzaných 5 miliónov eur nárok.
Slovenské elektrárne stále odmietajú tvrdenia, že by zanedbali prípravu generálnych opráv Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ako aj tvrdenia, že neposkytujú štátu potrebné informácie o výnosoch z predaja elektriny vyrobenej v tejto vodnej elektrárni.
„Pravidelne poskytujeme informácie pre ročné vysporiadanie stanovené zmluvou, vrátane iných dodatočne požadovaných informácií, dôveryhodnosť informácií overujú dve nezávislé audítorské spoločnosti,“ vysvetľujú elektrárne.
Podnik opakuje, že generálne opravy schválené valným zhromaždením minulý mesiac sa budú realizovať o dva roky skôr, ako bolo pôvodne dohodnuté.
O nájomnej zmluve
- Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu.
- Formálne sú zmluvnými stranami sú štátny podnik Vodohospodárska výstavba a obchodná spoločnosť Slovenské elektrárne.
- Zmluva má platiť 30 rokov.
- Vláda Roberta Fica zmluvu spochybňovala už počas prvého funkčného obdobia, v roku 2007 ju napadla na súde a navrhovala zrušiť.
- Celkovo sa podľa agentúry SITA vedie aktuálne dvanásť súdnych sporov ohľadne nájomnej zmluvy.