Čína chce svoj počítačový výkon od roku 2025 zvýšiť o 50 percent. S odvolaním sa na oznámenie čínskych úradov o tom informovala agentúra Reuters.
Peking sa pri súperení so Spojenými štátmi v oblasti špičkových technológií mieni sústrediť na superpočítače a umelú inteligenciu. Tréning AI vyžaduje veľké množstvo výpočtov, a tak sa do popredia záujmu Číny dostáva snaha o rozšírenie ponuky výpočtového výkonu.
Plán zverejnila šestica ministerstiev, medzi ktorými figuruje napríklad rezort priemyslu či ministerstvo informačných technológií. Počíta s tým, že celkový výpočtový výkon Číny do roku 2025 dosiahne 300 EFLOPS. FLOPS je skratka, ktorou sa - zjednodušene povedané - označuje počet operácií, ktoré počítač vykoná za jednu sekundu. Výkony sa najčastejšie vyjadrujú v radoch, EFLOPS, respektíve exaflop, znamená trilión operácií za sekundu.
Čínske ministerstvo informačných technológií v auguste uviedlo, že výpočtový výkon Číny tento rok dosiahol 197 EFLOPS, zatiaľ čo vlani predstavoval 180 EFLOPS. Čínu pritom z tohto hľadiska umiestnilo na druhé miesto za Spojené štáty. Rozsah výpočtového výkonu USA pritom neuviedlo.
Čína ďalej plánuje vybudovať viac dátových centier po celej krajine, aby podnikom uľahčila prístup k výpočtovému výkonu. Ďalším cieľom je zvýšiť rýchlosť a efektívnosť výpočtovej siete.
Spoločnosť Google minulý mesiac na svojom blogu uviedla, že špičkové generatívne modely AI budú „vyžadovať desiatky EFLOP superpočítačov, aby sa zachovala doba tréningu v trvaní niekoľkých týždňov alebo kratšie“.