Fabrika amerického výrobcu elektromobilov Tesla neďaleko Berlína zastavila pre výpadok prúdu výrobu. Závod pri obci Grünheide bol evakuovaný, firma poslala domov tisíce zamestnancov, povedala agentúre DPA hovorkyňa spoločnosti. V oblasti blízko továrne Tesly spôsobil predtým rozsiahly výpadok prúdu horiaci stĺp elektrického vedenia.
Elektrinu nemali aj viaceré nemecké domácnosti v okolí, prívod sa už podarilo obnoviť. Polícia má podozrenie, že ide o podpaľačstvo. K sabotáži Tesly sa neskôr prihlásili nemeckí ľavicoví radikáli. Braniborský sociálnodemokratický premiér Dietmar Woidke ich čin odsúdil a označil ho za formu terorizmu.
Skupina, ktorá sa nazýva Vulkangruppe, sa v liste prihlásila k „útoku na elektrickú sieť“ blízko továrne Tesly. „Dnes sme sabotovali Teslu,“ píše sa v oznámení. Firmu obviňujú z extrémneho vykorisťovania a požadujú „úplné zničenie fabriky gigafactory“.
„Vyšetrovanie sa uberá všetkými smermi,“ uviedla najskôr k možnej príčine výpadku polície. „Preverujeme prvotné podozrenie, že išlo o úmyselné zapálenie,“ povedal neskôr policajný hovorca a dodal, že na uhasení požiaru v oblasti juhovýchodne od nemeckého hlavného mesta pracujú hasiči. Do samotného závodu Tesly sa požiar nerozšíril.
Tesla oznámila, že prijala všetky opatrenia na zabezpečenie výrobných zariadení. Po konzultácii s dodávateľom elektriny, spoločnosťou Edis, automobilka rýchle obnovenie výroby nepredpokladá. Spravodajský server BZ uvádza, že škody pôjdu do miliónov eur.
Podľa polície boli hasiči k požiaru v oblasti Gosen-neu Zittau pri Berlíne privolaní skoro ráno. Požiar podľa policajného hovorcu Rolanda Kamenza spôsobil výpadok prúdu v okolí. Stĺp elektrického vedenia stál voľne na poli, dodal hovorca. Po vyhlásení požiarneho poplachu polícia ráno nasadila tiež policajný vrtuľník.
„Útoky na našu kritickú infraštruktúru sú formou terorizmu,“ uviedol braniborský ministerský predseda. „Ak sa podozrenie na teroristický útok potvrdí, bude musieť vyšetrovanie prevziať spolková generálna prokuratúra,“ dodal Woidke.