Významní obchodníci s energiami utrpeli straty v stovkách miliónov dolárov, keď sa snažili pokryť výpadky v dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG). Tie pribrzdili snahy o naplnenie európskych zásobníkov pred zimnou vykurovacou sezónou.
Výpadky v dodávkach skvapalneného zemného plynu v Spojených štátoch, Nigérii a Austrálii spôsobili, že obchodníci museli platiť vysoké náklady za alternatívne dodávky.
V situácii, keď trpíme nedostatkom zemného plynu po tom, čo Rusko prudko znížilo jeho dodávky do Európy, je výpadok dodávok LNG o to citlivejší. V posledných mesiacoch sa preto prudko zvýšili globálne ceny.
Výpadky v dodávkach LNG nastali na viacerých kontinentoch
Freeport, druhý najväčší exportný LNG terminál v USA, produkuje 15 miliónov ton LNG ročne. Jeho odstavenie spôsobilo problémy viacerým spoločnostiam, vrátane BP, ktorá vynaložila viac ako 500 miliónov dolárov na nahradenie nedodaného LNG. Cez tento terminál pritom dováža až 4 milióny ton ročne z celkového portfólia 18 miliónov ton.
Shell, najväčší svetový obchodník s LNG s 20-percentným podielom na trhu, znížil objem výroby LNG v druhom štvrťroku o 4 percentá, najmä kvôli výpadkom dodávok zo závodu Sachalin-2 v Rusku. Prevádzku tam ukončil vo februári po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.
Okrem toho spoločnosť Shell stratila produkciu LNG na Prelude, obrovskom plávajúcom zariadení na LNG pri západnom pobreží Austrálie, po tom, čo ho odstavili v dôsledku mzdových sporov. V dôsledku krádeží a sabotáží došlo tiež k poklesu produkcie nigérijského exportného terminálu na ostrove Bonny.
Stratu vykrývajú ziskami
Strata peňazí je však vykrytá obrovskými ziskami, keďže dochádza k prudkému rastu rafinérskych marží. Nízka dostupnosť LNG však zvýšila referenčné ceny na rekordné maximá. Pri súčasných cenách by priemerný náklad LNG na spotovom trhu stál okolo 100 miliónov dolárov.
Európsky dovoz LNG od januára do júla prekonal rekordných 100 miliárd kubických metrov, čím takmer dosiahol úroveň za celý rok 2021. V dôsledku výpadku Freeportu však došlo k poklesu dovozu z USA na približne 35 percent v júli oproti 43 percentám v júni.