Výnosy 10-ročných slovenských dlhopisov sa v uplynulých týždňoch znížili a vrátili na hodnoty približne zo začiatku roka. Od októbrovej úrovne, ktorá presiahla 4,3 percenta, sú aktuálne o viac ako percentuálny bod nižšie.
Tento pokles súvisí s globálnym dianím, ktorému sa vývoj slovenských dlhopisov prispôsobil, upozornil v aktuálnom komentári analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
„Za celkovým poklesom výnosov vidieť najmä očakávanie finančných trhov a analytikov, že centrálne banky na oboch brehoch Atlantiku dosiahli vrchol v tomto cykle sprísňovania menovej politiky a v budúcom roku možno očakávať, že svoje základné sadzby začnú znižovať,“ priblížil Kočiš.
Očakávaný začiatok znižovania sadzieb sa podľa Kočiša v budúcom roku pravdepodobne prejaví aj v úročení nových úverov na Slovensku. Zásadný vplyv však bude mať aj vývoj ratingu Slovenska. Ten následne ovplyvní investormi požadované výnosy slovenských dlhopisov a výšku ich rizikovej prirážky voči nemeckým dlhopisom.
„V prípade ďalšieho negatívneho vývoja slovenského ratingu možno očakávať, že dynamika znižovania sadzieb bude u nás nižšia v porovnaní s vývojom v okolitých a porovnateľných krajinách,“ upozornil analytik.
Za kľúčový v nasledujúcich mesiacoch tak označil prístup vlády k zodpovednej konsolidácií verejných financií, ktorú finančné trhy pozorne sledujú. Celková plánovaná emisia nového štátneho dlhu v roku 2024 sa podľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity predpokladá v hodnote 10 miliárd eur.