Vymáhanie neoprávnenej štátnej pomoci pre príjemcov v SR, o ktorej rozhoduje Európska komisia (EK), by sa malo po novom zjednodušiť. Vláda na svojom dnešnom rokovaní schválila novelu zákona o štátnej pomoci a novelu Exekučného poriadku, ktorými sa majú prekážky pri vymáhaní tejto pomoci odstrániť.
"Ak EK rozhodne, že na Slovensku bola poskytnutá neoprávnená štátna pomoc, tak SR vrátane súdov je povinná túto pomoc vymôcť. V doterajšej súdnej praxi pri rozhodovaní o vrátení neoprávnenej štátnej pomoci súdy v posledných rokoch prijímali riešenia, ktoré vedú k popretiu pravidiel Európskej únie (EÚ)," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
Príkladom je podľa neho prípad košickej spoločnosti Frucona. "EK ešte v júni 2006 rozhodla, že štátna pomoc poskytnutá spoločnosti Frucona Košice v sume asi 13,83 milióna eur nie je zlučiteľná so spoločným trhom EÚ a Slovensko má prijať všetky opatrenia na vymáhanie poskytnutej neoprávnenej pomoci. Napriek tomu nebola vymožená. Preto navrhujeme zmenu, aby sa rozhodnutie EK stalo exekučným titulom," priblížil.
Vláda súčasné navrhla, aby tieto zmeny Národná rada (NR) SR prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní. "Ak nedôjde zmene, SR utrpí značné hospodárske straty," vysvetlil dôvody Mikloš.
Vláda tiež navrhuje, aby súd nemohol preskúmavať súlad exekučného titulu so zákonom a navrhuje sa aj ustanoviť ako príslušný exekučný súd jediný súd pre celú Slovenskú republiku.
Novelizáciou sa navrhuje tiež vylúčiť odkladný účinok námietok proti exekúcii. Vydaním exekučného príkazu tak bude môcť pristúpiť súdny exekútor k priamemu vykonaniu exekúcie.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch