Vyjednávania o takzvaných covidových pasoch, ktoré by chcela Európska únia vydávať ľuďom už pred začiatkom letnej turistickej sezóny, narazili na sporné body. Ministri únijných krajín sa v utorok zhodli na tom, že chcú čo najrýchlejšie doviesť rokovania s Európskym parlamentom k úspešnému koncu. Napríklad v otázkach cien testov či uznávania jednotlivých vakcín sa ale názory oboch strán líšia.

EÚ s postupujúcim očkovaním proti covidu-19 chystá letné oživenie cestovného ruchu, ktorý patrí k odvetviam najviac postihnutým pandemickými obmedzeniami. Na žiadosť najmä juhoeurópskych štátov, ktoré dúfajú v letný návrat turistov, pracuje únia na spoločnom certifikáte. Jednoduchšie cesty cez hranice, ktoré teraz výrazne komplikuje nákaza, by s ním mali mať ľudia zaočkovaní, s negatívnym testom či s protilátkami po prekonaní choroby.

Covid pas
Neprehliadnite

Krajiny EÚ sa pripravujú na spustenie COVID pasov 15. júna, avizuje Klus

Europoslanci pritom požadujú, aby krajiny zabezpečili pre účely certifikátu bezplatné testovanie. Kým očkovanie je totiž v únijných krajinách bezplatné, testy pred cestami do zahraničia sa väčšinou platia. To by podľa europoslancov mohlo diskriminovať ľudí, ktorí sa nemôžu alebo nechcú očkovať. Na problém by mohli naraziť napríklad rodiny s deťmi, u ktorých sa zatiaľ s očkovaním nepočíta a museli by sa pred cestou testovať. Členské krajiny však v tomto bode pred utorkovou schôdzkou s parlamentnými vyjednávačmi nechceli ustúpiť.

„Je to veľmi ťažké, nemôžeme nariadiť cenu testov, máme voľný trh,“ konštatovala portugalská štátna tajomníčka pre európske záležitosti Ana Paula Zacariasová, ktorej krajina ako predsednícky štát za EÚ vyjednávania vedie. Po rokovaní s kolegami z ďalších únijných krajín dodala, že verí v skoré nájdenie kompromisu.

Rozdielne pohľady majú štáty a europoslanci aj na zoznam vakcín, ktoré by mali ľuďom uľahčovať cesty. EP požaduje, aby štáty mohli v rámci certifikátu uznávať len preparáty odporúčané Európskou agentúrou pre lieky (EMA), prípadne Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). S tým však má problém najmä Maďarsko, ktoré vo veľkom používa ruskú vakcínu Sputnik V nepatriacu ani do jednej z týchto skupín.

covid pas
Neprehliadnite

Do letnej sezóny by mohli byť v EÚ zavedené COVID pasy

Členské krajiny preto navrhujú voľnejšie pravidlá, ktorá by umožnili štátom uznávať aj vakcíny núdzovo schválené iba štátnymi úradmi. To by však podľa niektorých diplomatov mohlo vniesť do systému, ktorý má byť úplne jednotný, čiastočný chaos. Napríklad Litva už totiž vyhlásila, že Sputnik V nebude pre vstup na svoje územie uznávať, kým ho neodporučí EMA. Jej inšpektori v týchto dňoch vyrážajú na kontrolu produkčných závodov v Rusku a neočakáva sa, že by mohla byť vakcína schválená skôr ako v lete.

Únijné štáty by sa s europoslancami chceli na konečnej podobe certifikátu dohodnúť pred koncom mája, aby mohli byť jeho parametre schválené počas júna. Zhoda panuje napríklad v tom, že osvedčenie bude obsahovať čo najmenej osobných údajov, bude zdarma v digitálnej či papierovej podobe. Zároveň nebude nutnou podmienkou pre cesty cez hranice, ale iba ich uľahčí. Do systému by EÚ chcela zapojiť aj krajiny mimo únie.