Konferenčné online hovory a konverzácie cez Skype nie sú pandemickým vynálezom. Ak však v minulosti išlo o doplnkovú komunikáciu, ktorá pomáhala debatovať ľuďom v inej lokalite, dnes je obvykle jedinou možnosťou a voľbou zamestnávateľov.

Koncom októbra minulého roka využívalo komunikačnú platformu Zoom viac ako 115 miliónov ľudí denne. Asi aj preto sa online debate hovorí aj „zoomovanie“.

Všeobjímajúce sloveso

Psychológia zaviedla nový pojem „Zoom fatigue“. Ide o vyčerpanie z videokonferencií, ktoré sa vyskytujú často na dennej báze prakticky v každom zamestnaní, ktoré sa z kancelárie presunulo na home office. Vedci zo Stanfordskej univerzity v nedávno vydanej štúdii popísali, že online komunikácia ani zďaleka nedokáže vykompenzovať fyzické odlúčenie či stretávanie. Rovnako neprináša ani podnetnejšie debaty, ako tie v kancelárii a ani následné výstupy z telekonferencií nie sú efektívnejšie.

vyhorenie
Neprehliadnite

Nábeh na vyhorenie má každý. Pandémia je živná pôda

Koncom februára publikoval profesor Jeremy Bailenson štúdiu, v ktorej popísal štyri dôsledky dlhotrvajúcich videorozhovorov.

Zdôraznil, že nemal v úmysle haniť žiadnu komunikačnú online platformu. Išlo mu o to, aby popísal problém a navrhol riešenia, ktoré je možné okamžite a jednoducho implementovať do pracovného procesu virtuálnych debát. Zdôraznil, že videohovory sú skvelý prostriedok na dorozumievanie sa na diaľku. Dôležité je uvedomiť si, že nie vždy treba mať zapnutú kameru, resp. vnímať vizuálne podnety daného videohovoru.

Syndróm vyhorenia vychádzajúci z tohto kontextu pozorujú psychológovia vo svojej praxi stále častejšie. „Ide o burn-out viazaný na audio-video-telekomunikačné zariadenia. V bežnej komunikácii totiž nie sme zvyknutí na to, aby sme videli obraz seba samého a pozorovali napríklad svoju mimiku,“ vysvetľuje neuropsychológ Robert Krause z Krause Mental Care Group (KMCG). Z veľmi blízkeho uhla vidíme pri takejto online komunikácii aj tváre iných ľudí. Na človeka môže blízky kontakt s tvárou iného človeka pôsobiť zneisťujúco, môže, navyše, evokovať vstup do intímnej zóny jednotlivca a to nie je každému príjemné. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa