O konzervatívne investičné produkty nebol v čase lacných peňazí kvôli nízkym úrokom veľký záujem. Dnes je situácia presne opačná. Vyššie úroky vidíme nielen na hypotékach, ale aj na sporiacich produktoch.

„Dnes sú zaujímavé aj rôzne konzervatívne fondy, ktoré umožňujú zhodnocovať financie tým, ktorí plánujú použiť peniaze v blízkej dobe alebo jednoducho nie sú ochotní znášať vyššie riziko, ktoré je spojené napríklad s investovaním do akcií,” vysvetľuje investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnymi bankami sa zastavilo a k znižovaniu sa zatiaľ neodhodlala ani Americká centrálna banka, ani Európska centrálna banka.

„Nachádzame sa v období, ktoré je veľmi priaznivé aj pre konzervatívnych investorov. Je dobré to využiť, keďže Slováci držia zbytočne na svojich účtoch 45 miliárd eur,” vysvetľuje Burda. Upozorňuje ale aj na to, že tento stav samozrejme nepotrvá naveky. „Do konca roka zrejme uvidíme prvé zníženie sadzieb. Nepredpokladám však, že sa v krátkom čase dostaneme opäť na úrovne spred dvoch rokov,” dodáva.

Ešte donedávna bolo pre opatrnejších investorov problémom nájsť produkt, ktorý by im ponúkol aspoň niekoľko percentný výnos a zároveň nízke investičné riziko. To sa vďaka vyšším úrokovým sadzbám zmenilo.

Krátkodobé investovanie

Keď ste pred dvomi rokmi vložili peniaze na sporiaci účet, dostali ste pravdepodobne úrok blížiaci sa nule. Inými slovami, vaše peniaze nezarobili prakticky nič. Na termínovaných vkladoch úroky tiež často nedosahovali ani len percento.

„V ére lacných peňazí boli možnosti krátkodobých investícií výrazne obmedzené. Pri nulovej inflácii a minimálnom zhodnotení bolo pre ľudí pohodlnejšie nechať si peniaze len tak na účte. Dnes je situácia iná. Na jednej strane nám vysoká inflácia rýchlo znehodnocuje úspory, na strane druhej sa za posledný rok objavilo niekoľko možností, ako investovať peniaze krátkodobo, s nízkym rizikom a celkom slušným zhodnotením,“ hovorí Burda.

Vývoj úrokov na termínovaných vkladoch.
Zdroj: FinGO.sk
Vývoj úrokov na termínovaných vkladoch.

Keď niekto sporí pre deti alebo si šetrí na dôchodok, tak konzervatívne investovanie nemá veľký význam. Pri investičnom horizonte 15 či 20 rokov je potrebné voliť rizikovejšie investície, napríklad akciové fondy. Čo však robiť v prípade, keď je investičný horizont investora dva či tri roky? Alebo v prípade, že potrebuje mať peniaze kedykoľvek k dispozícii a nemôže si dovoliť riskovať, že hodnota investície poklesne o 20 percent?

Práve na tento účel slúžia nástroje krátkodobého investovania.

Tie sú vhodné v týchto situáciách:

  • Keď nechcete riskovať pokles hodnoty vašej investície
  • Keď viete, že budete investované peniaze v horizonte niekoľkých rokov potrebovať
  • Keď ste si vybudovali finančnú rezervu, ale nechcete ju nechať len tak ležať na účte

Vyššia bezpečnosť, nižší výnos

Krátkodobé investície zväčša nezarobia toľko, ako dlhodobejšie, rizikové investície. Cenou za vyššiu bezpečnosť, teda minimálne riziko poklesu hodnoty investície, je nižší výnos. Tu je niekoľko možností, kam vložiť peniaze pri investičnom horizonte kratšom ako tri roky.

1. Sporiace účty

Sporiace účty predstavujú jeden z najbezpečnejších spôsobov uloženia úspor. Výhodou je, že peniaze uložené na sporiacom účte sú kedykoľvek k dispozícii a tento produkt ponúka prakticky každá banka na trhu.

Najväčšou nevýhodou je veľmi nízke zhodnotenie, ktoré ešte navyše podlieha zdaneniu. „Úroky na sporiacich účtoch sú zväčša nižšie ako percento, hoci v poslednej dobe prišlo viacero bánk s akciovými ponukami, ktoré sa už približujú zhodnoteniu na termínovaných vkladoch,“ hovorí František Burda.

2. Termínované vklady

Termínovaný vklad predstavuje o čosi lepšiu príležitosť na efektívne zhodnotenie úspor ako sporiaci účet. Ponúka minimálne riziko a predvídateľný výnos.

„Pri zriadení termínovaného vkladu si môžete vybrať dobu fixácie, počas ktorej budú vaše finančné prostriedky zhodnocované vopred stanovenou sadzbou. Nevýhodou je, že v prípade potreby si síce budete môcť vybrať peniaze predčasne, avšak kvôli vysokým poplatkom prídete prakticky o celý výnos,“ hovorí František Burda. Ponúkané úroky sa pohybujú zväčša okolo dvoch až troch percent, je však potrebné si dať pozor na rôzne podmienky, ktoré môžu byť súčasťou ponuky.

Výnos z termínovaných vkladov taktiež podlieha zdaneniu. „Ak vložíte 10-tisíc eur na termínovaný vklad s 3-percentným úrokom, váš ročný výnos bude 300 eur. Z neho však zaplatíte 19-percentnú daň, čiže 57 eur. Reálny výnos tak nebude 300 eur, ale len 243 eur,” dodáva odborník.

3. Konzervatívne fondy

Ak vám nevyhovuje viazanosť prostriedkov pri termínovaných vkladoch a chcete vyššie zhodnotenie ako pri sporiacich účtoch, riešením môže byť investovanie do konzervatívnych podielových alebo ETF fondov. Z pohľadu bežného človeka je medzi nimi hlavne ten rozdiel, že ETF fondy sú oslobodené od dane po viac ako ročnom držaní.

„V čase vysokých úrokových sadzieb sú dobrým riešením fondy peňažného trhu, ktoré sú v rámci ETF fondov tou najmenej riskantnou možnosťou. Vhodnou alternatívou sú aj krátkodobé vládne či korporátne dlhopisy. Tie predstavujú o čosi rizikovejšiu, avšak stále pomerne bezpečnú formu investície,” hovorí Burda.

V súčasnosti sú už na trhu aj produkty, ktoré kombinujú viacero takýchto fondov v jednom balíčku. Vďaka vyššej diverzifikácii je tak riziko poklesu hodnoty investície ešte nižšie. Výnosy sa môžu v súčasnosti pohybovať od dvoch do štyroch percent. Výhodou je už spomínané oslobodenie od zdanenia v prípade ETF fondov.

Výnos pri krátkodobom investovaní.
Zdroj: FinGO.sk
Výnos pri krátkodobom investovaní.

A čo zlato? Je vhodné pre konzervatívnych investorov?

Zlato je nepochybne vhodnou investíciou pre ľudí, ktorí hľadajú bezpečnú investíciu, ktorej môžu dôverovať. Je overené stáročiami, vždy malo, má a s veľkou pravdepodobnosťou aj bude mať hodnotu.

„Zlato je ideálne pre investora, ale aj bežného človeka, ktorý chce chrániť svoj majetok pred infláciou, ale aj pred ekonomickými a politickým rizikami. Peniaze strácajú svoju hodnotu, zlato si ju dlhodobo uchováva,” vysvetľuje Diana Janošťáková, odborníčka na zlato, investovanie a finančné trhy zo spoločnosti Golden Oak Trust.

Zlato je dobrou voľbou predovšetkým pre investorov s dlhším časovým horizontom, jeho cena je totiž volatilná a môže dochádzať k poklesom hodnoty investície.

„Zlato odporúčam predovšetkým pri dlhodobom investovaní. Aktuálne sme však svedkami veľkých geopolitických turbulencií, v blízkej dobe nás čaká viacero dôležitých volieb a zároveň budú musieť Spojené štáty riešiť problém s obrovským dlhom. Vzhľadom na tieto okolnosti považujem aj v horizonte troch až piatich rokov zlato za dobrú voľbu na diverzifikáciu portfólia,” hovorí Diana Janošťáková.

Ďalšie dôležité správy

Na sníme Jaroslav Vonkomer, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko.
Neprehliadnite

Investovanie je kľúčový krok k väčšiemu bohatstvu Slovákov. Záujem oň priebežne rastie