Viac ako tretina svetovej populácie žije v suchých oblastiach, ktoré sa vyznačujú výrazným nedostatkom vody. Vedci a inžinieri z Texaskej univerzity v Austine však našli riešenie, ktoré by ľuďom v týchto oblastiach mohlo pomôcť dostať sa k čistej pitnej vode.
Gélová fólia
Texaská univerzita v Austine na svojej internetovej stránke uvádza, že jej tím vyvinul lacnú gélovú fóliu vyrobenú z bohatých materiálov, ktorá dokáže stiahnuť vodu zo vzduchu aj v tom najsuchšom podnebí.
Za hrsť dolárov
Materiály, ktoré uľahčujú túto reakciu, stoja len dva doláre za kilogram, pričom jeden kilogram dokáže vyprodukovať viac ako šesť litrov vody za deň v oblastiach s relatívnou vlhkosťou menšou ako 15 percent a 13 litrov v oblastiach s relatívnou vlhkosťou do 30 percent.
Univerzitný tím stavia výskum na svojich predchádzajúcich objavoch vrátane schopnosti vytiahnuť vodu z atmosféry a aplikácie tejto technológie na vytvorenie samozavlažovacej pôdy. Tieto technológie však boli navrhnuté pre prostredie s relatívne vysokou vlhkosťou.
Pomôže to miliónom
„Táto nová práca je o praktických riešeniach, ktoré môžu ľudia použiť na získanie vody v najteplejších a najsuchších miestach na Zemi," uviedol vedúci projektu Guihua Yu, profesor materiálového inžinierstva a strojného inžinierstva na Texaskej univerzite v Austine.
„To by mohlo umožniť miliónom ľudí bez trvalého prístupu k pitnej vode mať doma jednoduché zariadenie na výrobu vody, ktoré môžu ľahko ovládať," doplnil.
Ako na to?
Výskumníci použili obnoviteľnú celulózu a bežnú kuchynskú prísadu, konjakovú gumu, ako hlavnú hydrofilnú (vodou priťahovanú) kostru. Štruktúra gumy s otvorenými pórmi urýchľuje proces zachytávania vlhkosti.
Ďalšia navrhnutá zložka, termoreagujúca celulóza s hydrofóbnou (odolnou voči vode) interakciou pri zahriatí, pomáha okamžite uvoľniť nahromadenú vodu, takže celkový energetický vstup na výrobu vody je minimalizovaný.
Iné pokusy o vytiahnutie vody z púštneho vzduchu sú zvyčajne energeticky náročné a neprodukujú veľa. A hoci šesť litrov neznie ako veľa, výskumníci tvrdia, že vytvorenie hrubších fólií alebo absorpčných lôžok by mohlo drasticky zvýšiť množstvo vody, ktorú produkujú.
Flexibilita nadovšetko
Vedci tvrdia, že fólia je flexibilná. Môže byť formovaná do rôznych tvarov a veľkostí v závislosti od potrieb užívateľa. Na vytvorenie fólie je potrebný iba gélový prekurzor, ktorý obsahuje všetky príslušné zložky naliate do formy. Stuhnutie gélu trvá dve minúty. Potom ho stačí lyofilizovať, z formy odlepiť a ihneď použiť.
Za projektom armáda
Projekt financovala Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA), čo je agentúra ministerstva obrany USA. Pitná voda pre vojakov v suchom podnebí je totiž dôležitou súčasťou projektu. Vedci si to však predstavujú aj ako niečo, čo by si ľudia mohli jedného dňa kúpiť v obchode a používať doma.