Vyhliadky na oživenie globálnej ekonomiky sú pochmúrne. Ukázal to najnovší prieskum Svetového ekonomického fóra (WEF), podľa ktorého len jeden z 10 respondentov očakáva zrýchlenie globálneho hospodárstva.

Rastúce riziká

Na prieskume sa zúčastnilo približne 1 000 odborníkov a svetových lídrov. Respondenti vo výročnej správe o rizikách, ktorú WEF uverejnil v utorok, označili zmenu klímy za nebezpečenstvo číslo jedna, zatiaľ čo narušenie sociálnej súdržnosti, krízu živobytia a zhoršovanie duševného zdravia označili za riziká, ktoré vzrástli najviac od začiatku pandémie ochorenia covid-19.

Správa o globálnych rizikách sa zvyčajne zverejňuje pred každoročným elitným zimným stretnutím generálnych riaditeľov a svetových lídrov vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Davos. Podujatie sa však už druhý rok po sebe odložilo pre ochorenie covid-19. Svetové ekonomické fórum však na budúci týždeň stále plánuje niekoľko virtuálnych stretnutí.

Najväčším rizikom je počasie

„Globálni lídri sa musia spojiť a zaujať koordinovaný prístup, aby zvládli neutíchajúce globálne výzvy a vybudovali si odolnosť pred ďalšou krízou,“ povedala výkonná riaditeľka WEF Saadia Zahidi.

Prieskum odhalil, že extrémne počasie je považované za najväčšie riziko z krátkodobého hľadiska a zlyhanie opatrení v oblasti klímy v strednodobom a časovom dlhodobom horizonte dva až desať rokov.

Dosiahnutie dohody na klimatickej konferencii OSN COP26 v novembri minulého roka bolo dobrou správou, ktorá si získala široké uznanie, ako aj ponechanie vyhliadok na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia.

Mnohé z takmer 200 štátov na vlaňajšej konferencii v Glasgowe však chceli odísť s ďalšími cieľmi. Klimatické zmeny už totiž prispievajú k extrémnejším prejavom počasia.

Štyri rizikové oblasti

,,Neschopnosť konať v oblasti klimatických zmien by mohla znížiť globálny hrubý domáci produkt (HDP) o jednu šestinu a záväzky prijaté na COP26 stále nestačia na dosiahnutie cieľa 1,5 stupňa Celzia," povedal Peter Giger, šéf skupiny pre riziká v Zurich Insurance, ktorá pomohla zostaviť správu.

K existujúcim výzvam (zmena klímy a pandémia koronavírusu) sa pridávajú tiež kybernetická bezpečnosť a vesmír, ktoré predstavujú nové riziká pre globálnu ekonomiku, uviedlo v utorok WEF v správe.

Správa WEF poukazuje na štyri rizikové oblasti - kybernetickú bezpečnosť, neriadený klimatický prechod, migračné tlaky a konkurenciu vo vesmíre.

Vyhliadka na štart 70 000 satelitov v nadchádzajúcich desaťročiach, okrem vesmírnej turistiky, zvyšuje riziko kolízií a narastajúceho množstva odpadu vo vesmíre v dôsledku nedostatočnej regulácie.

KK40 Washington - Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová reční 2. októbra 2014 vo Washingtone. Konflikty na Ukrajine, Blízkom východe a vypuknutie epidémie eboly v západnej Afrike predstavujú pre svetovú ekonomiku vážne riziká. FOTO TASR/AP
International Monetary Fund (IMF) Managing Director Christine Lagarde speaks on
Neprehliadnite

Medzinárodný menový fond varuje rozvojové krajiny pred „ekonomickými turbulenciami“

 

,,Kto vládne vesmíru?" spýtala sa Carolina Klintová, vedúca oblasti riadenia rizík pre kontinentálnu Európu v poisťovacom maklérovi Marsh, ktorý tiež pomáhal s vypracovaním správy.

WEF so sídlom v Ženeve však minulý mesiac odložil tohoročné januárové zasadanie na polovicu roku 2022 pre rýchle šírenie variantu omikron.

Na správe spolupracovali Zurich Insurcnace, Marsh McLennan a juhokórejská SK Group s univerzitami v Oxforde a Pennsylvánii a v Singapure.