Minulý rok dostal toto ocenenie judikát Najvyššieho súdu SR v spore o ochranu osobnosti medzi bývalým ministrom Vladimírom Lexom a vydavateľom denníka Sme, spoločnosťou Petit Press.
Tento rok odborníci ocenili rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci porušenia základných práv garantovaných ústavou, ktorého sa dopustil bývalý prezident Ivan Gašparovič voči Jozefovi Čentéšovi, kandidátovi na generálneho prokuratúra. (Celé rozhodnutie na konci článku)
Tento spor bol jednou z najvýznamnejších a najsledovanejších vecí, ktorú Ústavný súd riešil za celé obdobie svojej existencie. Cenu za judikát si z rúk minuloročného víťaza - sudca Najvyššieho súdu SR Rudolfa Čirča prišiel prevziať predseda senátu Ústavného súdu Ladislav Orosz.
J. Čentéš sa s exprezidentom sporil kvôli tomu, že ho nevymenoval za generálneho prokuratúra napriek tomu, že ho za neho Národná rada zvolila. Vo svojej obhajobe zdôraznil, že dôvody, pre ktoré možno odmietnuť vymenovať kandidáta sa musia podľa uznesenia ústavného súdu (spisová značka PL. ÚS 4/2012) vzťahovať na osobu kandidáta, pričom prezident ich založil na „okolnostiach a nepreukázaných špekuláciách týkajúcich sa procesu voľby“, ktoré nemohol nijako ovplyvniť.
I. Gašparovič odmietol J. Čentéša vymenovať za generálneho prokuratúra s odôvodnením, že jeho voľbu v parlamente sprevádzal „politický cirkus“.
Ocenenie bolo udelené za brilantnosť, silu a presvedčivosť právnej argumentácie odôvodneného rozhodnutia. Kritériom pre porotu bola aj „elegancia“ rozhodnutia, teda celkový sloh, štruktúra, prehľadnosť a spracovanie judikátu. V neposlednom rade aj jeho spoločenský dosah. Do budúcnosti totiž do istej miery koriguje riziká vyplývajúce z výkladového uznesenia, ktoré Ústavný súd vydal v tejto veci a ktorým v postate rozšíril kompetencie prezidenta.
Senát rozhodol, že nevymenovaním J. Čentéša za generálneho prokuratúra exprezident porušil jeho právo na prístup k voleným a verejným funkciám za rovnakých podmienok, ako aj právo na vstup do verejnej služby štátu.
„Kritika spoločensko-politických skutočností, ktoré predchádzali voľbe generálneho prokurátora, je irelevantná a nepredstavuje dôvod na nevymenovanie. Voľby v parlamente budú vždy spolitizované. Argument, že J. Čentéš je nedôveryhodný, lebo sa takejto voľby zúčastnil, je neprípustný,“ zdôvodnil predseda senátu L. Orosz v uznesení pod spisovou značkou US 397 2014.
Viac informácií sa dočítate v článku v prílohe Právo a advokácia v novom TRENDE 17/2015, v stánkoch od štvrtka.
Porota, ktorá rozhodovala
1. Tomáš Lichovník, Ústavní soud České republiky
2. Ján Mazák, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
3. Jana Dubovcová, Verejný ochranca práv
4. Daniela Švecová, Najvyšší súd SR
5. Ján Šikuta, Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu
6. Rudolf Čirč, Najvyšší súd SR - predseda senátu víťazného Judikátu roka 2014
7. Miriam Galandová, PRK Partners
8. Ján Klučka, člen Súdnej rady SR
9. Imrich Fekete, Univerzita Komenského v Bratislave
10. Zuzana Čaputová, VIA IURIS
11. Marián Trenčan, Krajský súd Bratislava
12.Jozef Vozár, Slovenská akadémia vied
13.Peter Kresák, Paneurópska vysoká škola
14.Juraj Gyárfáš, Allen&Overy
Nalez Ustavneho Sudu I US 397 2014