Medzinárodnú spoluprácu na povojnovej obnove Ukrajiny by mal sprevádzať dôraz na inštitucionálne reformy, transparentnosť a udržateľnosť. Na týchto i ďalších princípoch sa podľa švajčiarskeho prezidenta Ignazia Cassisa dohodli účastníci konferencie v meste Lugano. Spoločné vyhlásenie štyroch desiatok zastúpených krajín zahŕňa sedem základných princípov a predstavuje pôdorys pre obnovu vojnou zasiahnutej krajiny.
Jasné a konkrétne plány
„Tu v Lugane sme spustili proces obnovy Ukrajiny na medzinárodnej úrovni a prezentovali princípy, ktoré tvoria jej základy," povedal švajčiarsky prezident. Dohodnuté princípy podľa neho potvrdzujú, že proces bude riadiť Kyjev, a že masívna finančná podpora bude spojená s pokračovaním reforiem napríklad v justícii alebo protikorupčných opatreniach.
Okrem už spomínaných pilierov Cassis hovoril o dôraze na zapojenie súkromnej sféry či občianskej spoločnosti, decentralizáciu procesu s ohľadom na lokálnych činiteľov, potrebu zahrnúť do procesu menšiny a o medzinárodnom aspekte nadchádzajúcej spolupráce.
Vysokí činovníci v Lugane
Obrysy rekonštrukcie Ukrajiny, ktorá si podľa odhadov vyžiada v najbližších rokoch stovky miliárd eur, na juhu Švajčiarska prerokovali so členmi ukrajinskej vlády zástupcovia ďalších 41 krajín.
Do Lugana prišli tiež predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či britská ministerka zahraničia Liz Trussová, väčšina krajín ale vyslala nižšie postavených predstaviteľov. Okrem vládnych činiteľov sa zúčastňujú aj zástupcovia viacerých agentúr OSN, Európskej investičnej banky, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj alebo Medzinárodného menového fondu.
Dvojdňová akcia nadviazala na sériu konferencií z uplynulých rokov, ktorých témou bola podpora reforiem ukrajinského štátu. Budúci rok plánuje konferenciu hostiť Británia, oznámila v pondelok Trussová.